Plán na odsouzení Putina a jeho věrných: Má to být největší soud od procesů s nacisty
Vladimir Putin by měl jít před mezinárodní soud. Alespoň to chtějí ukrajinské státní špičky, které začaly dávat dohromady mezinárodní komisi, aby prošetřila zločiny, kterých se Rusové dopustili při své násilné invazi na Ukrajinu. Jak by mohly takové soudní procesy vypadat? To nastínila Elena Kovalská, poradkyně Volodymyra Zelenského, pro webový portál New Voice of Ukraine.
Podle článku Kovalské na výše zmíněném webu, která má za úkol vytvořit mezinárodní vyšetřovací tým, se budou na zkoumání ruských zločinů podílet lidé z 36 zemí světa. V červenci se v Holandsku otevře úřad státních zástupců, kteří začnou shromažďovat důkazy o trestném činu agrese, kterého se měli ruské státní špičky dopustit. Sama Kovalská tento soud přirovnává k Norimberským procesům, tedy těm, které odsoudily nacisty po druhé světové válce.
"We all want to see another Vladimir here in The Hague – one who deserves to be convicted of criminal acts. This must be done here in the capital of international law. I'm sure it will happen when we win. And we will win" - @ZelenskyyUa speaking in the International Criminal… pic.twitter.com/lI22vwDDdH
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) May 4, 2023
Soud chce i prezident
K vytvoření mezinárodního tribunálu se tento týden na své návštěvě Nizozemí vyjádřil také sám prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. „Všichni chceme tady v Haagu vidět dalšího Vladimira – takového, který si zaslouží být odsouzen za kriminální činy. To se musí udělat zde, v hlavním městě mezinárodního práva. Jsem si jistý, že se to stane, když vyhrajeme. A vyhrajeme,“ prohlásil Zelenskyj. Video s projevem zveřejnil na Twitteru Anton Geraščenko z ukrajinského ministerstva vnitra.
Někdo bude osvobozen
Kdo by měl být vlastně obviněn? Podle vyjádření expertky je pravděpodobné, že zatykač bude vydán na celou jednatřicetičlennou ruskou bezpečnostní radu státu. Případné tresty pro její jednotlivé členy se však s velkou pravděpodobností budou lišit, pokud budou vůbec odsouzeni. „Musíme se ale připravit na to, že někdo dostane doživotí, někdo kratší trest, a někdo bude dokonce propuštěn pro neprokázanou vinu,“ píše Kovalská.
Trest smrti nebude
Oproti Norimberskému procesu však bude i v trestech jeden zásadní rozdíl. Na rozdíl od rozsudků nad německými nacisty je jisté, že nepadnou žádné tresty smrti. „Jedno vám můžeme zaručit. Náš tribunál, v dobrém i zlém, určitě nikoho nepověsí. A to je možná jeho hlavní, a možná jediný rozdíl, oproti norimberským procesům,“ dodává ukrajinská expertka na mezinárodní právo.