Po střelbě v Klánovicích advokát varoval před masovou vraždou: Mohlo jít o nácvik, obával se
Advokát Tomáš Gawron sdílel pouhý den před útokem studenta Davida K. na filozofickou fakultu na stránkách Zbrojnice velmi znepokojivou informaci. V té době nebyla vražda v Klánovickém lese, kterou měl na svědomí taktéž David K., stále ještě vyřešená a Gawron v příspěvku vyzval k ostražitosti, přičemž případ přirovnal k lesnímu vrahovi, který řádil v roce 2005.
„Klánovický vrah běhá na svobodě. V této souvislosti je namístě připomenout případ tzv. 'lesního vraha', bývalého policisty, který v roce 2005 náhodně v lesích zavraždil tři osoby,“ napsal na web Zbrojnice advokát a člen pracovní skupiny ministerstva vnitra k přípravě zbraňové legislativy Tomáš Gawron, jak jako první informoval web TN.cz.
Příspěvek publikoval 20. prosince, přičemž k vraždě otce a jeho dvouměsíční holčičky došlo v pátek 15. prosince. Vrah stále běhal po svobodě a policie nevěděla, kdo za hrůzným útokem na dva nevinné lidi stál. Den poté, co advokát Gawran sdílel příspěvek na již zmíněném webu, zavraždil student David K. (†24) čtrnáct lidí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Předtím navíc stihl zabít i svého vlastního otce.
Obdobný scénář
V příspěvku Gawran zmínil lesního vraha, který v Klánovickém lese náhodně zavraždil tři osoby. „Mělo přitom jít o nácvik před spácháním masové vraždy, kterou patrně plánoval provést v pražském metru. Noste a zachovejte ostražitost,“ dopsal tehdy advokát, netušíc, co David K. další den chystá.
Scénář se opakoval, student fakulty nejdříve střílel v Klánovickém lese a o pár dní později šel spáchat masovou vraždu do školy, do níž sám chodil. O tom, že David K. vraždil nejen ve škole, ale i o pár dní dříve v lese, svědčí i dopis, který po sobě doma zanechal. V něm se k vraždě otce a dvouměsíční holčičky přiznal. Experti navíc u něj doma našli zbraň, kterou v Klánovicích střílel.
Nevinné oběti střelby
Při nepochopitelném útoku na fakultu zemřelo čtrnáct lidí, třináct přímo na místě a jedna osoba později v nemocnici. Mezi oběťmi jsou například ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK Lenka Hlávková (†49), atletka a studentka archivnictví a bohemistiky Klára Holcová (†20), studentka Aneta Richterová (†20), profesor a odborník na švédskou a finskou literaturu Jan Dlask (†50), studentka komunikace neslyšících z Roztok Magdalena Křístková (†20) nebo studentka prvního ročníku češtiny v komunikaci neslyšících Lucie Špindlerová (†20).