Počasí na Vánoce: Budou konečně na sněhu, nebo opět na blátě? Vypadá to zatím všelijak
Sice do Vánoc zbývá ještě pár týdnů, ale redakce eXtra.cz zjišťovala, jaké bude na svátky počasí. Dočkáme se sněhu, nebo budou opět na blátě? Podle meteoroložky Dagmar Honsové to na bílý Štědrý den moc nevypadá.
"Pravděpodobnost bílých Vánoc na stanici Praha-Ruzyně ze statistiky posledních 60 let je 28 %, z pohledu posledních 20 let 30 %. Poslední opravdu bílé Vánoce i do nížin naposledy přinesly roky 2001 a 2010," řekla redakci eXtra.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní za Vánoce na blátě může tzv. předvánoční obleva – tedy teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění, které se dostává do celé střední Evropy nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna. "Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to i pranostika: Na Adama a Evu čekejte oblevu, která vznikla už v 17. století. Pokud bychom Vánoce posunuli na 24. ledna, stoupala by pravděpodobnost bílých Vánoc až na 80 %."
Meteorologové mají zatím k dispozici první nástřely počasí na zimu, které počítají s tím, že letošní zima bude ve střední Evropě teplotně nadprůměrná. Sezónní výhledy naznačují, že by zima ve střední Evropě měla být spíše mírná – pro následující 4 měsíce počítají období jako teplotně nad normálem.
Vliv El Niňa
Vzhledem k nadprůměrným teplotám bude podle Honsové sněžit zejména na vrcholcích hor. S výraznými teplotními kladnými odchylkami počítají modely i pro prosinec, leden a únor. "To ale neznamená, že se nesetkáme sem tam se sněhovou kalamitou nebo ledovými dny," dodává Honsová.
Vliv El Niňa na počasí je v některých částech světa velmi dobře znám, Česko je od Tichého oceánu přece jen daleko a jeho vliv na počasí u nás není průkazný. Během rekordního El Niňa v letech 1997/98, 2006/07, a 2015/16 měly velké části Evropy velmi mírnou zimu. Naopak na sníh byly u nás bohaté zimy naposledy v letech 2010 a 2020.
"Zimním počasím u nás může zamíchat polární vortex. Polární vír během zimního období slábne kvůli nárůstu teploty a tlaku ve stratosféře. Jedná se o náhlé stratosférické oteplování a vést může až ke kolapsu polárního víru a uvolnění studeného arktického vzduchu do Evropy. Silný polární vortex obvykle znamená silnou polární cirkulaci. Ta uzamkne chladnější vzduch do polárních oblastí, což vytváří mírnější zimní podmínky," uzavírá Honsová.
Měsíční výhled podle ČHMÚ
"V minulem týdnu se nám teploty dostály do normálu a v tomto duchu budou pokračovat během celého předpovědního období až do konce první prosincové dekády. Na přelomu listopadu a prosince a během první prosincové dekády se týdenní minima budou pohybovat kolem nuly nebo slabě pod nulou. Denní maxima budou většinou během období pozvolna klesat a v závěru se ustálí na hodnotách kolem 4 °C. Celkově by období od poloviny listopadu do 10. prosince mělo být teplotně normální," uvádí ČHMÚ na svých stránkách.