Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Počet sebevražd v Česku stoupá: Muži si chtějí vzít život až čtyřikrát častěji než ženy, nejraději se věší

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
sebevražda

Zpráva o náhlém úmrtí elitního dětského psychologa Radka Ptáčka šokovala celé Česko. Poté, co byl nalezen v Praze bez známek života, se začalo horlivě spekulovat o sebevraždě, jež je ve společnosti bohužel stále častějším jevem. Statistiky Národního ústavu pro duševní zdraví jsou děsivé - za poslední rok si vzalo život 1302 lidí, což je tři a půl případu za den. Pokusů je pak až dvacetinásobně více. 

Muži si na život chtějí sáhnout častěji

Informace o náhlém úmrtí dětského psychologa Radka Ptáčka přišla jako blesk z čistého nebe a zarmoutila celé Česko. Ihned se tak začalo mluvit o tom, co je důvodem jeho úmrtí, a začaly sílit hlasy, že věhlasný expert, který během své kariéry mluvil i o sebevražedných tendencích, s největší pravděpodobností sám spáchal sebevraždu. S touto verzí v současné době pracují i kriminalisté.



Případy, kdy si lidé dobrovolně sáhnou na svůj život, jsou bohužel stále častější a čísla jsou alarmující. Jak uvádí Národní ústav pro duševní zdraví, v loňském roce si sáhlo na život 1302 lidí, tedy o 81 případů více než v roce 2022. K dobrovolnému odchodu ze světa se pak rozhodne až čtyřikrát více mužů než žen. Ze statistik vyplývá, že nejčastěji spáchají sebevraždu muži ve věkovém rozmezí 40-50 let. V posledních pěti letech pak stouplo i číslo spáchaných sebevražd u mužů ve věkové skupině 20-29 let.

Ženy o svých problémech více hovoří, muži se bojí selhání

Experti navíc upozorňují na fakt, že statistiky nejsou přesné a skutečná čísla jsou mnohonásobně vyšší. Odhalit nepodařený způsob o sebevraždu totiž bývá prakticky nemožné, pokud ho člověk sám nepřizná. Velmi často se pak stává, že smrt nebo nepodařený pokus se schovají za nehodu. Typickým příkladem jsou pak i automobilové nehody, které se mnohdy považují za nešťastnou náhodu.


"Jedním z důvodů můžou být sociální aspekty a určitý psychologický tlak, práce s emocemi a se stresem, která je fundamentálně rozdílná u mužů a u žen. Chlapi drží a tvrdí, že je všechno v pořádku, až to nevydrží," vysvětlil psycholog pro Aktuálně.cz. Odborník navíc dodává, že ženy mají okolo sebe velmi často širší okruh přátel a na rozdíl od mužského pohlaví nemají takové problémy s tím se někomu otevřít.

Jak uvádí Český statistický úřad, nejvíce lidí volí pro smrt vlastní rukou oběšení. U mužů pak tento způsob převažuje ještě mnohem výrazněji než u žen. Druhou nejčastější formou pak u mužů bývá zastřelení, které je u ženského pohlaví evidováno pouze zřídka. U žen naopak druhou pozici obsadilo otrávení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy