Pohřeb Dany Němcové obrazem: Schwarzenberg na vozíku, Vondra nad rakví i smutná Stivínová
Dnes se mohli lidé naposledy rozloučit s disidentkou Danou Němcovou. Smuteční událost se uskutečnila v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze od 14:00 hodin. Paní Dana zemřela 11. dubna ve věku 89 let. Jednalo se o jednu z nejvýraznějších osobností československého disentu.
Dana Němcová byla jednou z prvních, kteří podepsali Chartu 77. Spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který pomáhal obětem komunistického bezpráví. Vystudovaná psycholožka a matka sedmi dětí sama čelila za své názory za minulého režimu pronásledování, výslechům a domovním prohlídkám. Několik měsíců strávila ve vězení.
Stejně jako v době nesvobody se i po revoluci v roce 1989 zastávala slabých a znevýhodněných a věnovala se obraně lidských práv. Mše se konala v kostele v blízkosti bytu v Ječné ulici, kde Němcová dlouhá léta žila a v němž bylo jedno z neformálních center opozice proti komunistickému režimu.
Během revoluce 1989 stála u zrodu Občanského fóra. Poté krátce působila jako poslankyně Federálního shromáždění, a zejména pokračovala v obraně lidských práv a v pomoci slabým či bezmocným. Společně s Olgou Havlovou stála od počátku ve Výboru dobré vůle, který dodnes pomáhá lidem se zdravotním postižením, opuštěným dětem, seniorům a nemocným. Založila Poradnu pro uprchlíky a Centrum pro otázky migrace. V roce 1998 dostala od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání - medaili Za zásluhy.
Paní Dana zemřela 11. dubna 2023. Posledního rozloučení v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí se ze známých osobností zúčastnila Zuzana Stivínová. Přišel také Pavel Rychetský, Saša Vondra, předseda Senátu Miloš Vystrčil či kníže Karel Schwarzenberg.