Pokud Putin bude tlačit na oligarchy, mohl by to být jeho konec, říká analytik Vojáček
Rusko je podle svých slov připraveno zaútočit na NATO mnohem dříve, než si Západ myslí. Vychází to i ze zprávy amerického Institutu pro studium války. Jak jsou podobné informace spolehlivé a jaká je momentálně atmosféra mezi ruskými špičkami? Na to a další jsme se zeptali vojenského a bezpečnostního analytika Jiřího Vojáčka.
Útok Ruské federace na NATO je možná blíže, než si všichni myslíme. Ve své nejnovější publikaci to konstatuje americký Institut pro studium války (ISW). V "Hodnocení ruské útočné kampaně" mluví jak o tvoření nových ruských jednotek, tak o tom, že útok na některou ze zemí NATO by se mohl odehrát už v letech 2026 nebo 2027. Zeptali jsme se Jiřího Vojáčka, co si o zprávě myslí.
Rusko zvyšuje vojenské výdaje. Bylo by schopné „utáhnout“ konflikt s NATO? Podle ISW spíše Putinova nastavení rozpočtu ukazují na to, že počítají s dlouhodobou válkou.
Z mé analýzy vychází, že Rusko je ve většině ukazatelů mnohem slabší než NATO, a to i bez účasti USA. Čili rozum velí předpokládat, že útok Ruska na NATO není reálný, protože Rusové ta čísla mají také.
Na druhou stranu to jsme si mysleli i o útoku na Ukrajinu. Já o ruské armádě píšu léta a nedávalo mi smysl, aby Putin na Ukrajinu zaútočil, protože jsem věděl, jak špatně na tom armáda je. Čili Putin to buďto nevěděl, protože mu to zatajili a on se nechal oklamat, nebo to věděl a nebral na to zřetel. Nelogicky jednající protivník se velmi těžko odhaduje. Každopádně pokud by Putin zaútočil například na Pobaltí, bude to mít pro Rusko velmi zásadní následky.
Ministr Sergej Šojgu ohlásil vytvoření nového armádního sboru. Jde o hru s čísly, nebo se ruská armáda skutečně zvětší?
Šojgova veřejná prohlášení neberte vážně, důležitá je informace, jestli na Dálném východě stále probíhá skrytá mobilizace, k tomu se vám nevyjádří, protože to je důležité, ne jestli zformují nějakou jednotku. Jednotky se formují a zase zanikají, to je čistě organizační věc, to zásadní je celková síla a k tomu z Rusů nedostanete ani slovo.
Pokud jde o siloviky, zde ISW podle mě chybně míchá dva pojmy, "silovici" a "oligarchové". Zdaleka ne všichni oligarchové byli a jsou pro válku, protože válka kromě výroby zbraní, která je však v Rusku stále státní, všechny ostatní segmenty ekonomiky poškozuje. A jsou to oligarchové, lidé z privatizace, kteří mají skutečnou moc, ne silovici, tedy lidé z FSB, GRU nebo armády (typickým silovikem byl třeba Jevgenij Prigožin nebo je Ramzan Kadyrov, pozn. red.).
Znamená to, že by oligarchové mohli Putinovou pozicí otřást?
Putinovi každopádně jeho pozici nezávidím, protože jestli bude na miliardáře tlačit, aby začali platit řádně daně a pomohli mu tak financovat válku, tak by se také mohlo stát to, co se už několikrát stalo od 90. let na Ukrajině, že se oligarchové domluví a začnou do Kremlu tlačit někoho, kdo nepůjde proti jejich zájmům.
Celkově vzato, když si spojím informaci o tom, o co se nyní Putin (údajně) snaží, s jeho rozhodnutím zaútočit na Ukrajinu, tak mi přijde, že už nedělá tak rigidně rozumná rozhodnutí, jako když byl mladší. Zjevně se nechává unášet emocemi nebo nějakými napovídači. Rozjet válku proti druhé největší armádě v Evropě ani jít do střetu s oligarchy by si ještě před patnácti lety nedovolil.