Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Polární záře nad Českem: Díky silné geomagnetické bouři ji uvidíme podruhé v tomto roce

Polární záře
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
POLÁRNÍ ZÁŘE

V těchto dnech je možné přímo nad našimi hlavami pozorovat polární záři. Tento u nás neobvyklý jev lze přičítat silným slunečným erupcím, které astronomové zaznamenali v minulých dnech. Jak záři pozorovat, poradil web TN.cz.

Toto úterý a středu bude nad Českou republikou možné sledovat polární záři. Stát venku s tasenými dalekohledy je však zbytečné. Na to, aby ji zahlédlo lidské oko, nebude zřejmě dostatečně silná, a navíc zřejmá spíše přes den. "V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit, mimo jiné i kvůli přemíře škodlivého světelného znečištění z měst," řekl webu TN.cz fotograf polárních září Petr Horálek.

K vyfocení polárních září doporučuje najít si místo s nízkým světelným znečištěním daleko od měst či jiných svítících objektů. Následně radí nastavit si clonu na F/2.8 nebo nižší a držet při focení hodnotu ISO mezi 1250 a 6400, případně ještě nižší, pokud jste v blízkosti světelných zdrojů.

Jak vzniká polární záře

Pozorování polárních září v zeměpisných šířkách, které odpovídají České republice, je relativně výjimečné. Co za ní tedy stojí? "Zásadním vlivem, který hraje roli, je naše Slunce. Některé polární záře jsou pozorovatelné v podstatě neustále. To se potom bavíme o polárních zářích, které se vyskytují v severských oblastech a jejichž zdrojem je takzvaný sluneční vítr, který od Slunce vane neustále. Ale polární záře, které jsou pozorovatelné z jižnějších oblastí, například od nás, jednoznačně souvisejí s takzvanými erupcemi, ke kterým dochází na Slunci," řekl v pořadu Vinohradská 12 astronom Michal Švand ze slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd.

S geomagnetickou bouří nejvyššího kalibru jsme se naposledy setkali letos v noci z 10. na 11. května, kdy jsme v jejím důsledku mohli sledovat polární záři i pouhým okem. k takto výjimečné události dochází prý zhruba jednou za dvacet let.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy