Porazili jsme vysokou inflaci, bije se do prsou vláda. Spíš lidé začali šetřit a snížili poptávku, krotí vášně ekonom
Po dlouhé době začala klesat míra inflace. "Aktuální úroveň inflace je nejnižší od března 2021. Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou,“ říká hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček. Opozice s vládou se mezitím přou, kdo má na snížení inflace vliv. "Myslím, že největší vliv na nižší meziroční inflaci měly běžné ekonomické mechanismy – lidé začali šetřit a snížili poptávku, firmy se přizpůsobily nové energetické situaci a změnám ve světovém obchodu," uvádí k tomu pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.
Koaliční politici vyzdvihují, že je inflace nejnižší od března 2021. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).
"ČR se nyní stává zemí, která má v rámci EU jednu z nejnižších inflací. Pro toho, kdo sledoval poslední měsíce vývoj meziměsíční inflace, to není tak zásadní překvapení," uvedl podle ČTK ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU- ČSL).
"Inflace je nejnižší od března 2021. Letos se očekává mírný ekonomický růst a zároveň růst reálných mezd o pět až deset procent. Přesto očekávám, že opoziční strašení nabere na obrátkách, aby příznivou realitu překryli černými scénáři. Jiný program už dávno nemají," napsala na sociální síti X šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Inflace je nejnižší od března 2021. V letošním roce se očekává mírný ekonomický růst a zároveň růst reálných mezd o pět až deset procent.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 15, 2024
Přesto očekávám, že opoziční strašení nabere na obrátkách, aby příznivou realitu překryli černými scénáři. Jiný program už dávno nemají.
Alena Schillerová: Škody jdou za vládou
Naopak opozice vládu tepe za špatnou ekonomickou politiku. "Inflační tornádo navzdory krokům Fialova kabinetu podle očekávání pomalu odeznívá, ale škody po něm jsou jedny z největších ve vyspělém světě," uvedla pro ČTK Alena Schillerová (ANO). Upozornila, že se v mnoha oblastech dále zdražuje, a to z "extrémní prosincové základny". "Získáváme také účet za 13 miliard korun, které (ministr financí) Zbyněk Stanjura (ODS) věnoval zahraničním obchodním řetězcům kosmetickým snížením DPH na potraviny," poznamenala. Upozornila, že výrazně vzrostly ceny ovoce, zeleniny i nápojů. "I zde se naplno potvrdily všechny obavy hnutí ANO a naopak zcela shořely předpoklady Fialova kabinetu. A účet je ve vysokých miliardách," dodala.
Ekonom: To nejhorší máme za sebou, za snížení inflace může šetření občanů
Kdo má tedy v tomto sporu pravdu? A máme už opravdu to nejhorší za sebou? "Epizodu s dvoucifernou inflací máme velmi pravděpodobně za sebou. To je nepochybně dobrá zpráva. Vždy je ale potřeba připomínat, že se jedná o průměrnou inflaci – ceny různého zboží a služeb mohou v některých případech nadále výrazně růst, u některých zase sledujeme pokles. Snížení meziroční inflace je tedy dobrá zpráva do začátku roku, ale neznamená to, že růst cen v předchozích dvou letech nenadělal škody," vysvětluje pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.
"Průměrné ceny jsou nyní stejně skoro o třetinu vyšší než před dvěma roky, od teď jen neporostou tak vysokým tempem. Vzhledem největšímu poklesu reálných mezd v Česku tak nastává spíše období klidu. Normál v podobě předchozí kupní síly je tedy stále na hony vzdálený. Myslím si, že největší vliv na nižší meziroční inflaci měly běžné ekonomické mechanismy – lidé začali šetřit a snížili poptávku, firmy se přizpůsobily nové energetické situaci a změnám ve světovém obchodu," dodává Bittner s tím, že pokles inflace tedy s vládou a jejími kroky spíš nesouvisí.