Poslanci se přou o zdravotní pojištění cizinců: VZP na nich rýžuje miliardy
Ve zdravotním pojištění cizinců se chystají velké změny. V poslanecké sněmovně se bude projednávat návrh zákona, který by měl změnit monopol na pojištění cizích státních příslušníků, které má na starosti dceřiná firma největší zdravotní pojišťovny VZP. Monopol Pojišťovny VZP chce ukončit senát a vláda. Proti se staví někteří poslanci. Zřejmě shodou okolností jsou to ti, kteří sedí v dozorčí radě pojišťovny. O kauze píše řada českých médií, včetně iRozhlasu.
Spor se točí okolo toho, kdo má mít právo prodávat zdravotní pojištění cizincům, kteří pocházejí ze zemí mimo Evropskou Unii a na našem území chtějí dlouhodobě pobývat, případně pracovat. Teď si pojištění mohou sjednat výhradně u Pojišťovny VZP, což je dceřiná firma právě největšího pojišťovatele u nás, VZP. Tuto výsadní funkci soukromé pojišťovně přidělila Babišova vláda v roce 2021, kdy návrh prošel i přes tuhý odpor senátorů. Ti teď mají oporu v nové vládě Petra Fialy, která chce monopol také zrušit. O senátním návrhu informoval Zdravotnický deník.
To se ale nelíbí všem vládním poslancům. Jan Kuchař z hnutí STAN předložil pozměňovací návrh, který demonopolizaci VZP mírně řečeno torpéduje. Jeho návrh totiž ze zákona, který by měl dát všem ostatním zdravotním pojišťovnám šanci ucházet se o zahraniční klienty, dělá opět soukromou záležitost pro několik vybraných.
Klíčová pasáž Kuchařova návrhu zní, že pojištění „musí být sjednáno (…) u pojišťovny (…), jejímž jediným společníkem a ovládající osobou je zdravotní pojišťovna.“ Takovým subjektem jsou pouze dvě společnosti - kromě Pojišťovny VZP je to jen Vitalitas, která patří Oborové zdravotní pojišťovně. Druhá jmenovaná ale pojištění cizinců podle informací Seznam Zpráv nenabízí. Taková změna by zdravou konkurenci v nabídce pojištění a svobodný výběr pojišťovny ze strany cizinců mimo EU zřejmě za výsledek neměla.
Bruselu se to nelíbí
Proč se ale poslanec STAN Jan Kuchař a zástupce KDU-ČSL Tom Philip tolik bijí za to, aby monopol VZP neztratila, když vláda, jejíž jsou součástí, prosazuje pravý opak? Odpovědí by mohlo být to, že oba jsou členové dozorčích i správních orgánů VZP. A jsou tak zřejmě v obrovském střetu zájmů. Pojištění cizinců je proto pro jejich VZP obrovský byznys.
Současný stav se nelíbí ani v Bruselu. Podle článku webu iRozhlas.cz jej má v hledáčku i Evropská komise, která praxi zvýhodňující jednu jedinou pojišťovnu prověřuje. „Evropská komise se již na Českou republiku s žádostí o vysvětlení a upřesnění obrátila a ministerstvo zdravotnictví nyní zpracovává věcné stanovisko z hlediska své působnosti,“ řekl webu Jakub Tomek z tiskového oddělení Úřadu vlády. Jak tedy složitá situace s pojištěním cizinců dopadne, uvidíme v nejbližších měsících.