Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Poslední popravená: Olga Hepnarová najela autem do davu lidí, chtěla potrestat společnost

Michalina Olszańska ztvárnila ve filmu Olgu Hepnarovou.
Zdroj: Black Balance
Předchozí Další
masová vražedkyně

Uplynulo již 48 let od popravy poslední ženy v Československu. Tou byla tehdy čtyřiadvacetiletá masová vražedkyně Olga Hepnarová. Chladnokrevná dívka měla svůj útok velmi pečlivě naplánovaný, jak uvádí iRozhlas. Vypůjčila si nákladní auto a najela s ním do hloučku asi třiceti lidí, kteří čekali na tramvajové zastávce v Praze. Zemřelo osm lidí. O jejím životě a bestiálním činu byl před lety natočen film s Michalinou Olszańskou.

Olga Hepnarová je poslední ženou, která byla popravena na našem území, respektive v Československu. Tehdy čtyřiadvacetiletá dívka byla oběšena 12. 3. 1975. Zajímavé je, že popravy mužů byly dovoleny ještě dalších patnáct let, než je při pádu komunismu zákonodárci nezakázali úplně.

Olga Hepnarová měla problémy odmala

U​ž odmala měla Hepnarová velké problémy, ve 13 letech se pokusila o sebevraždu a byla umístěna na psychiatrii, odkud putovala do dětského ústavu. Během svého dozpíváni navíc bojovala se sexualitou, udržovala intimní kontakty s muži i ženami. Navíc pomalu začala omezovat kontakt s rodinou. "Všichni tehdy dospělí členové naší rodiny se ke mně chovali tak, jako kdyby mě někde sebrali jako nalezené dítě. I moje starší sestra se ke mně stavěla negativně, spíš tedy nepřátelsky. Už tehdy započalo to, co pak pokračovalo natolik, že zmrzačili mou duši," cituje Hepnarovou portál novinky.cz.

Dívka začala prahnout po pomstě, a tak se v roce 1970 rozhodla zapálit hospodářskou usedlost, kterou zdědil její otec. Pomocí láhve benzínu zapálila Olga dveře v obytné části budovy, věřila prý tomu, že se oheň rozšíří do seníku a vzplane celá budova. V době, kdy usedlost zapálila, v ní byla její sestra a dva starší nájemníci. Policie ji ani nezařadila mezi podezřelé, nepředpokládali, že by si někdo zapálil vlastní dům, Olga se přiznala následně sama o tři roky později. Tento čin jí nestačil a začala plánovat další útok. Ten měl být větší a smrtelnější. V hlavě si plánovala vykolejení rychlíku nebo odpáleni bomby, sama však vyhodnotila, že to bylo mimo její technické schopnosti.

Samotný zločin

Co ale tedy dovedlo Hepnarovou na popraviště? Dne 10. července 1973 najela Olga vypůjčeným nákladním autem na tramvajovou zastávku plnou lidí nad Strossmayerovým náměstím v Praze. Srazila celkem 20 lidí, tři z nich zemřeli na místě, dalších pět na následky zranění v nemocnici. Vše se ze začátku zdálo naprosto neuvěřitelné, jako nehoda, všichni si to také mysleli, dokud nedorazili na místo policisté.

"A když se ten kolega vrátil – pak už jí předal vyšetřovatelům – tak mi říkal: ‚Představ si, ona mi řekla, že to udělala schválně.‘ A já ještě: ‚To je jinak. Ona určitě řekla, že to neudělala schválně.‘ Ale on měl pravdu,“ vzpomínal před lety ve vysílání Radiožurnálu policista Vladimír Mikuláš na tragické odpoledne. Ještě předtím, než se vydala spáchat svůj hrůzný čin, poslala redakcím Svobodného slova a Mladého světa dopis. "Toto je můj rozsudek: Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality, odsuzuji vás k trestu smrti přejetím," stálo ve psaní.

Soud

Již krátce po zadržení se přiznala, že vše udělala vědomě a plánovaně, navíc se přiznala i k zapálení usedlosti. Když po necelém roce od tragédie stanula před soudem, tak opakovala, že je mentálně zdravá, a jako hlavního viníka označovala společnost. Stejně jako ve svém dopise.

"Jsem zničený člověk. Člověk zničený lidmi. Mám tedy na vybranou: zabít sebe, nebo zabít druhé. A rozhoduji se takto: Oplatím svým nenávistníkům," napsala Hepnarová, jak uvedly novinky.cz. Soudní znalci samozřejmě zkoumali psychické zdraví Hepnarové, na nic jiného než na rysy poruchy osobnosti ale nenarazili, píše Radiožurnál. Hepnarová tak za svůj čin byla plně zodpovědná. Její život skončil na šibenici.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy