Poslední rozloučení s Gorbačovem: Jeho pohřeb provázejí otazníky
Státní pohřeb bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova se konat nebude, uvedl deník Independent s odkazem na ruské agentury. Otázkou také je, kdo na jeho pohřeb vlastně dorazí, protože Rusko je nyní kvůli invazi na Ukrajinu v izolaci.
„Neexistují žádné plány na uspořádání státního pohřbu pro Gorbačova,“ sdělily zdroje agentuře Interfax. Později však stejné zdroje agentuře uvedly, že o způsobu pohřbu ještě není rozhodnuto.
Předtím Gorbačovova nadace stejné agentuře sdělila, že bude pohřben na moskevském Novoděvičijném hřbitově vedle své manželky Raisy, která zemřela v roce 1999. Gorbačov zemřel v úterý v centrální moskevské nemocnici ve věku 91 let po dlouhé nemoci.
Putin vyjádřil hlubokou soustrast
Gorbačov vládl SSSR v letech 1985 až 1991 a byl považován za jednu z nejvlivnějších postav konce dvacátého století, která pomohla ukončit studenou válku a zároveň uklidnit vztahy mezi Východem a Západem, kdy se mnozí obávali jaderné války.
Ale ačkoli byl v zahraničí populární, doma v Rusku mnozí Gorbačova neměli rádi a obviňovali ho z úpadku země. Značný počet Rusů nikdy neodpustil Gorbačovovi turbulence, které rozpoutaly jeho reformy, a považovali následný propad jejich životní úrovně za příliš vysokou cenu za demokracii. To mělo za následek pro politika ponižující konec, když byl po převratu nucen odstoupit.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý podle Independentu v prohlášení uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil hlubokou soustrast nad Gorbačovovou smrtí a ráno pošle Gorbačovově rodině oficiální telegram. Dvojice se přitom v minulosti ideologicky střetla a Gorbačov obvinil současného ruského vůdce, zapleteného do katastrofální války na Ukrajině, ze zničení jeho dědictví politických reforem.
V tématu kolem pohřbu se řeší ještě jedna otázka: Kdo ze zahraničních státníků na něj vůbec dorazí. Rusko totiž v reakci na západní sankce zakázalo vstup do země mnoha vysoce postaveným politikům z Evropské unie, Spojených států a dalších západních zemí. Uzavřen je rovněž ruský vzdušný prostor pro letadla z nepřátelských zemí.
Západ od invaze na Ukrajinu Rusko diplomaticky odřízl a politici tam až na výjimky, jako byl například rakouský kancléř, nejezdí. Je otázkou, zda nyní udělají výjimku.