Poslední rozloučení s královnou Alžbětou II.: Zavržený Harry, čtyři diktátoři a jasně daný plán
Dnes se lidé po celém světě budou moci naposledy rozloučit s milovanou britskou panovnicí Alžbětou II. (†96). Ne všichni však mohou být přímo v centru dění, proto budou státní pohřeb v přímém přenosu vysílat vybrané televizní stanice. Smuteční obřad bude možné sledovat na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách a dokonce i ve zhruba 125 kinech po celé Británii, jak uvádí ČTK. Kdo všechno dostal pozvání od krále Karla III., kdo zůstane doma a jak celý den bude probíhat?
Britská vláda na dnešní ponurý den vyhlásila státní svátek. Očekává se, že pohřeb panovnice se stane patrně nejsledovanější akcí v britských dějinách a zastíní v tomto směru jiné významné události včetně pohřbu princezny Diany v roce 1997, olympijských her v Londýně v roce 2012 či řady královských svateb, jak píše ČTK.
Kdo je zvaný
Na událost se sjedou stovky současných hlav států se svými protějšky. Z Commonwealthu dorazí kanadský premiér Justin Trudeau, australský premiér Anthony Albanese, novozélandská premiérka Jacinda Ardern a jamajský generální guvernér Sir Patrick Allen.
To je však jen zlomek. Podle seznamu očekávaných hostů, který zveřejnily The Times, by měl přijet americký prezident Joe Biden s maželkou, francouzský prezident Emmanuel Macron s chotí, prezident Frank-Walter Steinmeier z Německa, prezident Sergio Mattarella z Itálie či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Českou republiku bude reprezentovat premiér Petr Fiala, který zastoupí prezidenta. "Poprosil jsem Petra Fialu, aby se aktu zúčastnil. Mně zakázali lékaři létat, protože mám díru v břiše kvůli sondě. Petr Fiala souhlasil, takže jsem mu poděkoval a řekl jsem mu, že mu to oplatím," uvedl Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Mezi královské hosty se například zařadí monacký kníže Albert II., španělský král Felipe a královna Letizia, belgický král Philippe a královna Mathilde či japonský císař Naruhito a další.
Kontroverzní osobnosti
Některá jména na seznamu jsou však trnem v oku řadě lidí. Pozvánku do Londýna obdrželi totiž i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, čínský lídr Si Ťin-pching, Jair Messias Bolsonaro z Brazílie a saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Ten je vinen z vraždy novináře Džamála Chášukdžího, který prince ve svých textech často kritizoval, jak uvádí iDnes. Všichni jmenovaní jsou nejen kvůli svému chování k občanům považováni za diktátory. Poslední do party, prezident Ruska Vladimir Putin, dostal od krále Karla III. stopku. Může za to fakt, že rozpoutal válku s Ukrajinou. Mimochodem první dáma napadené země, Olena Zelenská, je na pohřbu vítána.
Jasně daný plán
V půl sedmé ráno tamního času vyprší čas, kdy se veřejnost může s panovnicí rozloučit. Rakev s královnou se následně přesune do Westminsterského opatství, kde se odehraje státní pohřeb. Podle serveru iDnes se dá lafeta do pohybu v 10:44. Za vozem s rakví půjde nový král Karel III. s dalšími členy rodiny.
Státní pohřeb, který povede westminsterský děkan, začne úderem 11. hodiny tamního času (12:00 SELČ). Smutná událost by měla trvat hodinu. Následovat budou dvě minuty ticha a státní hymna.
Harry není vítán
Průvod poté zesnulou panovnici doprovodí k Wellingtonovu oblouku nedaleko Hyde Parku, kde také zazní státní hymna. Rakev dále poputuje do kaple svatého Jiří na hradě Windsor, jak uvádějí Seznam Zprávy.
Tam již však pozvaní hosté nepůjdou, na ně čeká slavnostní recepce pořádaná britským ministerstvem zahraničí. Některé lidi překvapilo, že na poslední úsek, kde se sejde světová elita, nebyli pozváni princ Harry s manželkou Meghan, jak píše deník Daily Mail. Ti nemohli ani na nedělní recepci pořádanou králem. Všemi sledovaný pár se informaci dozvěděl až z tisku, uvedl web Page Six. "Pozvánka je pouze pro pracující členy královské rodiny," řekl serveru mluvčí krále.