Poslední slova Petra Kellnera po osudné nehodě: Dnes nezemřeme, neboj se, do hodiny musí přijít
Jak to vypadalo při nehodě, která stála život nejbohatšího Čecha? Deník Anchorage News zveřejnil podrobnosti z vyšetřování smrti podnikatele Petra Kellnera ( †56), jemuž se stal osudným lyžařský výlet vrtulníkem. Z informací vyplývá, že Kellnerova rodina žaluje firmu, která výlet vrtulníkem zajišťovala, a na veřejnost také unikly podrobnější informace o sledu událostí bezprostředně po nehodě.
Vrtulník s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci předloni v březnu havaroval poblíž ledovce Knik krátce poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet. Už z dřívější civilní žaloby, o jejímž podání informoval web Anchorage Daily News loni v dubnu, vyplynulo, že Kellner zřejmě přežil havárii vrtulníku v horách na Aljašce, zemřel však při čekání na přílet záchranářů, který podle žaloby trval příliš dlouho kvůli údajnému selhání firmy, jež stroj provozovala.
Kellner byl po nehodě naživu
Teď se však objevily nové informace o tom, jak celá nehoda probíhala, uvedly Anchorage Daily News. Kellner byl podle advokátky jediného přeživšího, snowboardisty Davida Horvátha, naživu nejméně dvě hodiny po nehodě. „Mluvili mezi sebou česky a říkali si: ‚Neboj se, dnes na té hoře nezemřeme. Musí pro nás přijít do hodiny,‘“ prohlásila podle listu Horváthova právnička. Český miliardář podle výpovědi snowboardisty chodil kolem helikoptéry a hledal satelitní telefon. Později byl nalezen mrtvý asi 10 metrů od ní.
Úřady uvedly, že asi dvě hodiny ani nevěděly, že se vrtulník zřítil. Dostat se na místo nehody trvalo záchranářům ve výsledku více než pět hodin. Tři společnosti uvedené v žalobě, jak jsme psali, měly o havárii okamžitě informovat, jenže tak neučinily. Nouzový lokalizační maják, který vysílá nouzový signál, se totiž při nárazu nespustil. Vrtulník se zřítil ve výšce zhruba asi 1 600 metrů a poté se svezl o 150 metrů z kopce, uvedli vyšetřovatelé.
Na společnost Soloy Helicopters mířila také žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdila, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti a firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a příliš pozdě upozornila na jeho zmizení.