Postavy pražské demonstrace: Bývalý předseda neonacistů po boku usvědčeného vraha
Ačkoliv se sobotní demonstrace neúčastnili jen prorusky či extremisticky zaměření lidé, je pravdou, že mezi organizátory, jak uvedl Petra Fiala, skutečně takové postavy byly. Na protestu se například objevil politik Tomáš Vandas, bývalý předseda zakázané Dělnické strany, která podněcovala k rasové nenávisti a podporovala neonacismus. Jak je patrné z fotky na Facebooku, po jeho boku stanul Vlastimil Pechanec, který byl v minulosti odsouzen za ubodání Roma na diskotéce. Po odsezení 12 let ve vězení se z něj stal politik ve Vandasově krajně pravicové straně DSSS, která často verbálně útočí na romskou menšinu.
Premiér Petr Fiala se postaral o pořádný rozruch, když v sobotu uvedl, že demonstraci na Václavském náměsí, které se zúčastnilo až 70 tisíc lidí, svolaly síly, jež se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. Ačkoliv mezi protestujícími ani zdaleka nebyli pouze lidé takového ražení, a tudíž nelze házet všechny do jednoho pytle, mezi organizátory se premiérem zmiňované osoby skutečně nacházely.
Kromě dezinformátora a prorusky orientovaného bývalého poslance Lubomíra Volného se protestu proti Fialově vládě účastnil dle fotky na Facebooku také Tomáš Vandas, předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ten také k demonstraci vyzýval ve svém videu na Facebooku. V případě Vandase se přitom skutečně jedná o postavu, která se dá zařadit k extremistickým.Vandas koketuje s neonacisty
Vandas byl totiž dlouholetým předsedou Dělnické strany, která byla rozpuštěna 17. února 2010 rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud tehdy uvedl, že představovala bezprostřední riziko ohrožení demokracie, protože byla ideově navázána na nacionální socialismus a neonacismus a podporovala násilí. Sám Vandas dostal v roce 2011 trest za výroky hanobící menšiny na prvomájovém shromáždění v roce 2009. Byl však zrušen amnestií vyhlášenou Václavem Klausem.
Ačkoliv se pokusil odvolat proti zákazu působení DS, u soudu nepochodil. Proto založil přímého pokračovatele zrušené strany, tentokrát Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. I ta je však považována za extrémně pravicovou, sám Vandas své názory také nezměnil, když Romy opakovaně označil za parazity, a netají se podporou slovenského politika Mariana Kotleby, kerý byl podle portálu iRozhlas letos v dubnu zbaven poslaneckého mandátu, protože ho soud uznal vinným ze sympatizování s neonacismem.
S tím sympatizuje také Vandasem podporované hnutí Dělnická mládež (DM), která se tím nikterak netají a její členové si na fotkách pro jistotu nechávají rozmazat obličeje, aby je nikdo nepoznal. Na sociálních sítích sdílí homofobní a antisemitské příspěvky, využívají symboliku Třetí říše a upravili si pro své potřeby i plakáty, které využívali k propagaci nacisté. Ve sdělením Dělnické mládeže se objevují výrazy jako "sexuální LGBT mrzáci" či "židovská verbež". Vandas se pak opakovaně objevuje po boku předsedy DM Martina Aubrechta.Vrah chce být politikem
Na sobotní pražské demonstraci se pak vedle Vandase nechal zvěčnit neonacista a usvědčený vrah Vlastimil Pechanec. Ten v roce 2001 bruálně zavraždil Roma Otu Absolona (†29). Stalo se tak přímo na svitavské diskotéce, kde Pechanec svou oběť ubodal. Podle deníku Blesk dostal tehdy 17 let proto, že čin byl rasově motivovaný a specialisté útočníka označili za těžko převychovatelného. Absolonova manželka, maminka dvou dětí, zemřela v roce 2002 na rakovinu.
Pechanec se nakonec dostal z vězení po 14 letech a ihned vstoupil do Vandasovy DSSS, za níž v roce 2016 i kandidoval, avšak neúspěšně. V roce 2018 pak usiloval o post starosty Svitav, i tam mu voliči vystavili i kvůli jeho minulosti a extremistickému smýšlení stopku. Sám Pechanec ale dodnes svou vinu odmítá i přesto, že ho při násilném činu vidělo hned několik svědků.