Potraty rozdělily Česko: Prahou prošel průvod pro i proti, zúčastnil se i Bartoš s manželkou
Prahou prošel po dvou letech covidové pauzy Národní pochod pro život, který je manifestací zastánců tradičních rodin a odpůrců potratů. Lidé ale manifestovali také za právo potrat podstoupit a kritizovali výroky zástupců Hnutí pro život, které pochod pořádá. Redakce eXtra.cz na demonstraci nechyběla. Vyjádřit nesouhlas s pochodem a podpořit možnost volby pro ženy přišly zhruba dvě stovky lidí. Mezi nimi byli například i Ivan Bartoš s manželkou nebo Johanna Nejedlová.
Obě akce se setkaly na konci Mánesova mostu, kde se jejich účastníci slovně střetli a odpůrci průvod krátce blokovali. Policie, která na obě akce dohlíží, zasahovat nemusela. Aktivistky také rozvinuly transparenty už při dopolední mši v katedrále svatého Víta, kterou sloužil arcibiskup Dominik Duka.
Účastníci pochodu s českými vlajkami a transparenty, například s nápisy "Dítě je naděje", vyrazili z Klárova kolem 14:30 a o hodinu později přišli na Václavské náměstí. V čele průvodu šly děti, účastnili se ho hlavně rodiny či senioři, pochodovalo také několik kněží či řádových sester.
Ivan Bartoš dorazil s manželkou
Vyjádřit nesouhlas s pochodem a podpořit možnost volby pro ženy se sešli lidé na náměstí Jana Palacha. Dorazily jich podle odhadů ČTK zhruba dvě stovky, mezi nimi i ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Účastníci krátce pochodující zablokovali, skandovali a ukazovali jim transparenty s nápisy jako "Nejsem váš inkubátor" nebo s kritikou Hnutí pro život ČR či katolické církve. Policie na místě ale zakročit nemusela.
Před polednem sloužil na podporu dnešního pochodu v katedrále svatého Víta mši kardinál Duka. Několik aktivistek rozvinulo před oltářem transparenty s nápisem "Její tělo, její volba" a na druhém připomínaly polské dívky Izabelu a Agnieszku, které kvůli nemožnosti podstoupit potrat mrtvého dítěte zemřely. Pořadatelé je nechali z chrámu vyvést, v protestu ženy dál pokračovaly před vchodem do katedrály.
Duka se znásilněných Ukrajinek nezastává
Hnutí pro život se na sociální síti na začátku dubna vymezilo proti české aktivitě, při níž lidé organizovali dodávku přípravků typu postinor, které ukončují nechtěné těhotenství, znásilněným ženám na Ukrajině. Později ale jeho zástupci svůj příspěvek smazali.
K tématu se na blogu vyjádřil před pěti dny také arcibiskup Duka. Odmítl v něm brutalitu činu znásilnění, vojáky ale označil také za "oběti nejsilnějších emocí a vášní". Odmítl v textu nabízení "potratových pilulek" znásilněným ženám a jako řešení zmínil odložení dítěte vzešlého ze znásilnění do baby-boxu.
Situaci na Ukrajině zmínil i ve svém kázání na dnešní mši. Hovořil znovu i o slovenské mučednici Ance Kolesárové, která se v roce 1944 nechala raději zastřelit než znásilnit vojáky Rudé armády. "Nikomu neradím, aby se nechal zastřelit nebo oběsit," řekl k tomu Duka. Za největší barbarství označil násilí na nevinných, jako jsou právě nenarozené děti. To, že lidský život vzniká už při početí, podle něj nehlásá jen víra, ale potvrzuje to i věda a medicína.