Povyk kolem Macronovy návštěvy v Praze: Hodinové prostoje, tajemné sluchátko i protesty za Palestinu
Francouzský prezident Emmanuel Macron zavítal v úterý do Prahy a redakce eXtra.cz byla u toho. Macrona přijal krátce po poledni na Pražském hradě Petr Pavel. Program se už od prvního příjezdu zpožďoval. Návštěva obou státníků přinesla i vtipné momenty, když ochranka před společnou tiskovou konferencí řešila, koho je sluchátko určené Macronovi. Po přejezdu na Palachovo náměstí pak na prezidenty čekali propalestinští demonstranti.
Pokud se důležitost světových státníků měří mírou jejich zpoždění, ten francouzský je jistě významný. Už na ranním příjezdu na slavnostní ceremonii na Pražském hradě Emmanuel Macron porušil i "akademickou čtvrthodinku" a na tiskovou konferenci se svým českým protějškem Petrem Pavlem pak dorazil rovnou s hodinovým skluzem.
Macronovo sluchátko spustilo povyk
Odpoledne čekala oba prezidenty tradiční ceremonie s nastoupenou Hradní stráží, červeným kobercem a hymnami obou států. Při ní na prezidenty kdosi pokřikoval. Následovalo uzavřené jednání obou státníků. Macrona doprovázela i početná delegace francouzských novinářů a na zmiňované tiskové konferenci bylo celkem těsno. Pohyb ještě ztěžovaly všudypřítomné kabely televizních štábů.
Vtipný moment však přišel ze strany ochranky, která se smála tomu, že jim kdosi přinesl sluchátko určené Macronovi. Nevědělo se přitom, od koho sluchátko jde. "Co kdyby to i s Macronem vybuchlo," vtipkoval jeden člen ochranky.
Aby neodjel Macron s prázdným žaludkem, společně s Pavlem si pochutnal na dančí svíčkové s karlovarským knedlíkem. Po zpožděné tiskové konferenci Macron s Pavlem uctili na Palachově náměstí památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Loni v prosinci při ní student zabil 15 lidí včetně sebe a dalších 25 lidí zranil.
Pietní akt s demonstranty za Palestinu
Macron s Pavlem položili věnce k pamětní desce Jana Palacha. Pietního aktu se zúčastnila také rektorka UK Milena Králíčková a děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková. Mezi přihlížejícími bylo také několik lidí s palestinskými vlajkami. Na transparentech měli hesla "Stop zaslepené podpoře Izraele" nebo "Hladovění se používá jako válečná zbraň". Jeden byl dokonce ve francouzštině a zněl: "Vy tu brečíte za mrtvé, zatímco vaše zbraně zabíjejí lidi v Gaze."
Francouzský prezident následně zamířil do Strakovy akademie na schůzku s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle úřadu vlády budou hlavními tématy jednání obranná spolupráce, energetika či válka na Ukrajině. Politici také podepíšou akční plán strategického partnerství obou zemí na roky 2024 až 2028. Dokument upravuje vzájemnou spolupráci v mnoha odvětvích, například v obraně, bezpečnosti či azylové politice.
Francouzský prezident se také vpodvečer zúčastní česko-francouzského jaderného fóra v Rudolfinu. Odpoledne na něm vystoupí například Frédéric Leliévre ze společnosti Framatome, ředitel firmy ORANO Nicolas Maes nebo předseda Technologické agentury Petr Konvalinka. Francouzská státní elektrárenská společnost EDF, která provozuje největší síť jaderných elektráren v Evropě, je spolu s jihokorejskou firmou KHNP jedním z uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech.
Ráno se Macron sešel na Francouzském lyceu v Praze se studenty a zástupci francouzské komunity žijící v Česku. V projevu vyzval spojence Ukrajiny, aby nebyli zbabělci tváří v tvář silám, které se staly nezastavitelnými a které každým dnem rozšiřují hrozbu.