Požár ohrožuje Pravčickou bránu: Prozatím je v pořádku. Tím ale dobré zprávy končí
Již čtvrtým dnem se stovky hasičů snaží dostat pod kontrolu rozsáhlý požár v Hřensku. Kvůli plamenům je v ohrožení i poklad Českého Švýcarska Pravčická brána. Přírodní útvar, který je největším svého druhu v Evropě, je podle zdrojů eXtra.cz naštěstí prozatím v pořádku. Redakci, která na místo vyslala i svého fotografa, to potvrdil tiskový mluvčí národního parku Tomáš Salov. "Jinak se ale nedá mluvit o tom, že by byl požár zcela pod kontrolou, protože je povzbuzován občasným větrem," uvedl.
Požár v Hřensku se v uplynulých dnech rozšířil natolik, že se dostal až do blízkosti Pravčické brány. Ihned tak začaly panovat obavy, že by Česko mohlo přijít o jeden ze svých skvostů. I díky práci stovek hasičů ale k ničemu takovému naštěstí nedošlo. "Podařilo se potvrdit, že je prozatím v pořádku areál Sokolího hnízda a Pravčické brány, což je jedna z těch lepších zpráv," uvedl pro eXtra.cz Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko.
"Jinak se ale nedá mluvit o tom, že by byl požár zcela pod kontrolou, protože je povzbuzován občasným větrem," dodal Salov vzápětí s tím, že více než 400 hasičů bojujících s ničivými plameny si stále nemůže oddychnout.
Do akce se zapojilo hned několik vrtulníků, které nabírají vodu z nedalekého Labe. "Zhašují ta místa, která představují největší hrozbu pro lidi a jejich majetky. Hasí se především na břehu Labe a ve strmých skalních svazích, kde ty vrtulníky shazují vodu na několik ohnisek," řekl redakci mluvčí národního parku. Hasiči také preventivně ochlazují vodou horní partie skal u Kamenice tak, aby z nich nezačaly padat hořící části stromů.
Bezletová zóna
Aby měly vrtulníky klid na práci, vyhlásil dnes Úřad pro civilní letectví nad Národním parkem České Švýcarsko kvůli rozsáhlému požáru zákaz letů. Bezletová zóna bude v kruhu o poloměru deset námořních mil, tedy asi 18,5 kilometru, do výšky 10 500 stop, tedy přibližně 3300 metrů. Do prostoru mohou pouze letadla a vrtulníky záchranných složek. Dokument o zákazu, který platí zatím do nedělní půlnoci, má ČTK k dispozici.
Úřad v minulých dnech dostal několik podnětů na lety soukromých dronů nad hořícími částmi parku. Na Twitteru se rovněž objevil záznam trasy úterního letu soukromého ultralehkého letadla Atec Zephyr nad Meznou a Růžovou v Českém Švýcarsku.
Zasahuje sedm vrtulníků
Řízení letového provozu dnes už dříve vydalo navigační výstrahu, podle které se mají letadla kvůli leteckému hasičskému zásahu vyhnout prostoru v okruhu tří kilometrů nad Janovem. Výstraha platí do pátečních 22:00, ale následně vydaný zákaz Úřadu pro civilní letectví má vyšší váhu.
Rozsáhlý požár na více než 800 hektarech parku v současnosti pomáhá hasit sedm vrtulníků. Vedle dvou strojů, které poslaly na pomoc Polsko a Slovensko, s ohněm bojují i dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a také vrtulník firmy Czechoslovak Group. Dnes by měly dorazit dva speciální hydroplány Canadair z Itálie. Mezipřistání mají mít odpoledne na letišti ve Vodochodech.