Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Pozor na nebezpečná klíšťata: Útočí všude, meteorologové vydali mapu jejich výskytu

Nebezpečné klíště.
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
KLÍŠŤATA

Sezóna klíšťat je tady a je třeba nezapomínat na to, jak nebezpečná jsou. V tyto dny útočí na celém území České republiky. Český hydrometeorologický ústav spravuje mapu výskytu těchto zákeřných tvorů.

Zvýšení či snížení teploty v daném období mají velký vliv na vývoj klíšťat a potenciální přenos infekčních onemocnění těmito parazity. Podle mapy Českého hydrometeorologického ústavu je pravděpodobnost výskytu těchto tvorů v těchto dnech po celém území naší republiky.

Jednotlivé klimatické faktory působí komplexně a ovlivňují jak jejich vývoj, tak populaci jejich hostitelů, na kterých sají. "Počátek sezóny klíšťat úzce souvisí s průběhem počasí, při krátkých a mírných zimách je nutné počítat s brzkou klíštěcí aktivitou. Největší výskyt klíšťat je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu, druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem," uvádí web ČHMÚ.

V jakém prostředí se klíšťatům daří

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Klíštěti se také daří na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich najdeme v jehličnatých lesích, především jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. Díky specifickým nárokům na vlhkost prostředí klíšťatům nesvědčí osluněná a výrazně suchá a holá místa. Podobně nevhodné jsou také trvale podmáčené biotopy. V zemědělských kulturách se prakticky nevyskytují.

Nemoci přenášené klíšťaty

Klíšťata jsou nebezpečná především proto, že přenášejí onemocnění, která mohou mít dlouhodobé následky a v některých případech mohou znamenat i smrt. Nejobávanější jsou klíšťová encefalitida a lymská borrelióza. I když obě onemocnění přenášejí klíšťata a prvotní příznaky jsou podobné, jejich podstata je zcela odlišná. Lymská borrelióza má bakteriální původ, a ačkoli na ni neexistuje očkování, lze ji úspěšně léčit antibiotiky.

Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. Jedinou spolehlivou prevencí proti této nemoci je očkování. Přesto je v České republice očkováno pouze 40 % obyvatel. "Náklady na očkování jsou přitom zanedbatelné, pokud je porovnáme s částkou, o niž pacienti přijdou z důvodu několikatýdenní pracovní neschopnosti, nebo dokonce v případě dlouhodobých následků znemožňujících další výkon pracovní činnosti, případně vyžadující péči druhé osoby," řekl redakci eXtra.cz MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy