Praha 5 zavřela centrum pro narkomany: Odborníci se bouří a hrozí vzrůstem kriminality
Městská část Praha 5 se rozhodla vypovědět z pronájmu neziskovou organizaci Progressive, která v Mahenově ulici osmnáctým rokem provozuje kontaktní centrum pro uživatele návykových látek. „Je jisté, že Progressive dělá záslužnou práci, a volám po tom, aby takových center bylo v Praze víc. Mají být ale rozprostřená po Praze. Je to na magistrátu,“ uvedla pro deník Právo starostka Prahy 5 Renata Zajíčková (ODS). Neziskové organizace a odborníci však s jejím krokem nesouhlasí a v otevřeném dopise varují, že tento krok povede ke zhoršení situace.
Autoři dopisu se na starostku Prahy 5 obracejí v souvislosti s nedávným rozhodnutím Rady městské části Praha 5, která na svém jednání 25. července rozhodla o výpovědi z pronájmu ke konci kalendářního roku pro neziskovou organizaci
Jde o jedno ze tří kontaktních center na území hlavního města. Pokud se organizaci nepodaří zajistit pro něj náhradní prostory, bude muset ke konci roku ukončit svou činnost. Odborníci přitom poukazují na to, že současná kapacita kontaktních center v Praze je přeplněná a hlavní město by takových center podle dostupných dat potřebovalo osm až devět. Řediteli organizace ani radní M. Johnové, která má na starost sociální oblast, se při jednáními s dalšími městskými částmi dosud nepodařilo získat souhlas s pronájmem prostor na území jiné městské části (některé z nich vznik podobného centra opakovaně odmítly a nechaly o tom hlasovat i v místním referendu).
Ohrožení veřejného zdraví a šíření nemocí
Ředitel organizace Progressive Vojtěch Janouškovec a ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová v otevřeném dopise varují před tím, že rozhodnutí Rady MČ Praha 5 může hlavní město připravit až o třetinu současných kapacit adiktologických služeb.
„Tento krok proto podle nás není účinným řešením situace, naopak současný stav nejen v rámci MČ Praha 5, ale i v dalších částech Prahy významně zhorší. Obyvatelům Prahy, kteří se potýkají se závislostí, budou mnohem hůře dostupné podpůrné sociální služby, bude ohroženo i veřejné zdraví vyšším rizikem šíření infekčních onemocnění. To vše citelně naruší sociální rovnováhu v hlavním městě,“ stojí v otevřeném dopise.
Autoři dopisu dále upozorňují na to, že po případném uzavření kontaktního centra se jeho klientky a klienti automaticky přesunou do zbývajících dvou kontaktních center (Sananim a Drop In) a i do ulic, do terénních programů, vzroste kriminalita a celkové napětí v lokalitách. Navrhují zároveň čtyři kroky k řešení současné situace (prodloužení výpovědní lhůty na 12 měsíců, současně s tím další jednání s ostatními městskými částmi, vznik kontaktního centra v majetku městské části nebo magistrátu.
Podle autorů dopisu načasování tohoto rozhodnutí není náhodné a mají odůvodněnou obavu, že bylo zvoleno tak, aby se téma stalo součástí probíhající předvolební kampaně voleb do pražského magistrátu a zastupitelstev městských částí. „Nízkoprahové sociální služby jsou často jediné, které jsou v určitém období života se závislostí s klientkami a klienty v kontaktu, než se dostanou k lékařům, psychiatrům a dalším odborným službám. Závislost je onemocnění, závislí obyvatelé Prahy nemají být rukojmími jedné městské části. Současná situace nemá vítěze, má jen poražené,“ uvádějí Janouškovec a Zikmundová v závěru otevřeného dopisu.
Starostka: Není možné, aby Praha 5 byla zatížena uživateli drog
Jejich slova podporuje i Ondřej Sklenář, ředitel sdružení Magdalena, které se drogově závislým věnuje. „Stal se úplný opak toho, co Praha potřebuje. Praha 5 hazarduje, protože nízkoprahové služby jsou tu od toho, aby chránily zdraví nejen drogově závislých, ale zároveň i většinové společnosti,“ řekl Právu Sklenář.
Redakce eXtra.cz se pokoušela se žádostí o vyjádření kontaktovat městskou část Praha 5 a starostku Renatu Zajíčkovou (ODS). Ta však do vydání článku nereagovala. Pro Právo Zajíčková uvedla, že situace je podle ní neúnosná tím, že v Praze 5 jsou dvě taková kontaktní centra a jedna ordinace, která poskytuje závislým substituční léčbu. „Tomuto tématu se věnuji šestým rokem, z toho dva nebo tři roky řešíme tuto konkrétní situaci. Není možné, aby Praha 5 byla zatížena uživateli drog a dojížděli sem lidé z celé Prahy a okolí,“ řekla Zajíčková.
„Je jisté, že Progressive dělá záslužnou práci, a volám po tom, aby takových center bylo v Praze víc. Mají být ale rozprostřená po Praze. Je to na magistrátu,“ dodala starostka Prahy 5.