Praha plánuje naložit se zrušenými objekty České pošty: Náměstkyně Udženija přišla s řešením
Plánované rušení poboček České pošty vyvolalo bouři nejen mezi zaměstnanci a zákazníky, ale i mezi starosty dotčených měst. Jen v Praze má dojít ke zrušení 35 poboček z celkového počtu 106. Hlavní město však přišlo s řešením, které by mohlo rozhořčení značně zklidnit. Praha usiluje o objekty, kterých se Česká pošta zbavuje, za účelem vybudování bytů pro mladé. „Nedopustím, aby se tyto prostory proměnily v další kanceláře či krátkodobé bydlení a hostely,“ komentovala záměr města náměstkyně pro bydlení Alexandra Udženija.
Česká pošta na konci března zveřejnila seznam 300 poboček, které plánuje zrušit už v polovině letošního roku. Plánované zavírání poboček následně vyvolalo bouři nejen mezi zaměstnanci a zákazníky, ale i mezi starosty dotčených měst, jak jsme již psali.
Rušení poboček se má týkat hlavně větších měst - tedy takových, kde je v provozu několik poboček pošty v různých částech města. A dotkne se i Prahy - v hlavním městě má dojít ke zrušení 35 poboček z celkového počtu 106.
Hlavní město v tom vidí příležitosti
Hlavní město Praha v tom spatřuje mimořádnou příležitost k nabytí nemovitostí, které by mohly sloužit k rozšíření kapacit nájemního, městského bydlení. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem nájemního bydlení, přičemž výstavby nových bytů ale bohužel brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů.
Nové vedení města se proto snaží najít alternativy, jak potřebu bydlení pro jeho obyvatele saturovat. Podniká kroky, které by mohly této situaci alespoň částečně pomoci - jedním z nich je právě nyní usilování o objekty, kterých se zbavuje Česká pošta. „Jednou z mých priorit, coby náměstkyně pro bydlení, jsou byty pro mladé lidi, kteří si koupi nemovitosti nebo pronájem bytu nemohou za současné tržní situace dovolit. Získání pražských objektů, kterých se chce Česká pošta v rámci své restrukturalizace zbavit a které jsou vhodné pro bydlení, by Praze významně pomohlo s kapacitami nájemního bydlení,“ nechala se slyšet náměstkyně pro bydlení Alexandra Udženija.
„Nedopustím, aby se tyto prostory proměnily v další kanceláře či krátkodobé bydlení a hostely. Chci, aby město žilo a mladí lidé měli kde bydlet. Samozřejmě vím, že to není samospásné řešení, ale jsme v situaci, kdy každý byt se počítá,“ dodala Udženija, jak zní v oficiální tiskové zprávě České pošty.
Jako první vhodnou příležitost nyní řeší část objektu České pošty v Moravské ulici na Praze 2, který by mohl do budoucna poskytnout několik bytů. Praha nyní společně s Českou poštou analyzuje další vhodné nemovitosti k odkupu a připravuje seznam.