Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Před 22 lety Rusové lhali celému světu: Posádku ponorky Kursk nechali zemřít

Ponorka Kursk.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
HRŮZA

Sedmnáctý srpen je dnem, kdy vzpomínáme na jednu z největších ponorkových katastrof na světě. Přesně před dvaadvaceti lety se totiž celý svět, který s napětím sledoval pokusy o záchranu námořníků z poškozené ruské ponorky Kursk, dozvěděl, že Rusko všem o osudu 118 členů posádky lhalo a všichni jsou mrtví. Záchranná akce, kdy celý svět nabízel pomoc a mapovala ji snad všechna média na světě od ABCnews po Irishtimes, tak měla tragický konec.

Píše se datum dvanáctého srpna roku 2000. V Barentsově moři probíhají ruské vojenské manévry. Tento den se náhle přerušuje spojení s ponorkou K-141 Kursk, jednou z nejmodernějších tehdejších ruských ponorek. Stroj spuštěný na vodu v roce 1994 přestal komunikovat s ostatními loděmi. Seismické přístroje zaznamenaly v oblasti dva otřesy, možná výbuchy, ale jisté to není. Spojení se nedaří ani o den později, jeden z přístrojů navíc odhaluje nehybnou ponorku na dně. Rusové začínají tušit, že na palubě Kursku bude problém.

O další den později, 14. srpna, oznamují ruské úřady světu nehodu jaderné ponorky. Rusko oznamuje, že na palubě je 118 námořníků a že z ponorky, která nemá záchranné moduly, nemohou uniknout. Ruské úřady spouštějí záchrannou akci. Na místě ale panuje špatné počasí a ruští záchranáři nejsou dobře připraveni. Pokoušejí se spustit záchrannou kabinu, ale neúspěšně. O den později záchranáři světu oznamují, že s posádkou komunikují pomocí tlukotu do stěn ponorky.

Lži o pokusech zachránit posádku

Až šestnáctého srpna, dlouhé čtyři dny po nehodě, žádá Moskva svět o pomoc, potřebnou veškerou techniku prý má. I to se ukázalo jako lež. Miniponorka Priz, kterou Rusové používali, měla podle webu irishtimes.com baterie v zoufale špatném stavu a prakticky tak znemožnila záchranu námořníků. Vladimir Putin, který se do té doby rekreoval na Jaltě, se vrací po kritice do Moskvy - to však až 18. srpna. Ruské úřady stále podle webu express.co.uk vykládají světu, že námořníci žijí.

Až 19. srpna, neskutečný týden po nehodě, Rusové pod tlakem světa přiznávají, že jsou námořníci nejspíš mrtví. Ukazuje se také, že komunikace přes stěnu ponorky byly lži, tutlalo se téměř vše. Rusko čelí obrovské kritice z celého světa. Ke Kursku se dostává norská záchranná loď a ponorka, je však již příliš pozdě. Liknavost, tajnůstkářství a neschopnost přiznat chybu stála život celou posádku.

Ponorku se později podařilo vyzvednout a pohřbít většinu obětí z její paluby. Pravdu o smrti svých blízkých se rodiny námořníků zřejmě nikdy nedozvědí. Poslední verze zní, že v důsledku zanedbané údržby explodovala cvičná torpéda už v ponorce a většina posádky zemřela v prvních vteřinách. Zbylých 23 přeživších se pak zřejmě udusilo, zatímco jejich šéfové lhali světu a například dle webu abcnews.go.com tvrdili, že za vše mohou Američané.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy