Podivná cesta Vohralíkové na Hrad. Pomohly jí kontakty, v Senátu jednala na hraně etiky a podezření na výhodné zakázky
Postava Jany Vohralíkové, kancléřky prezidenta republiky Petra Pavla, je bezpochyby jedním z nejzajímavějších a nejdiskutovanějších jmen, která se v bezprostředním okolí hlavy státu pohybují. Bez zmínek o Vohralíkové se neobešel ani nedávný konec ve funkci Markéty Řehákové, bývalé šéfky tiskového odboru Hradu a končící mluvčí prezidenta. Redakce eXtra.cz se na působení a profesní zkušenosti kancléřky rozhodla podívat zblízka.
K prezidentskému týmu Petra Pavla se Jana Vohralíková přidala poměrně narychlo – stalo se tak až 2. ledna tohoto roku, tedy krátce před prvním kolem prezidentské volby. Ještě koncem loňského roku přitom Pavel tvrdil, že o tom, koho si s sebou na Hrad v případě vítězství přivede na pozici kancléře, jasno nemá.
Vohralíkovou do této role doporučili prezidentovi poradci Petr Kolář a Ján Bubeník, jak připomněly Hospodářské noviny. Bohatou profesní historii má za sebou ve státní správě, včetně působení v několika politických stranách. V devadesátých letech působila jako generální sekretářka mládežnické organizace YMCA v Česku. Později zastávala několik úřednických a politických funkcí.
Ve službách ministrů
„Paní kancléřku znám delší dobu a vím, jaká je. Jak je schopný manažer ve státní správě – tím nemůže být zdaleka každý. Je to úplně jiná disciplína než být manažerem v byznysu,“ řekl na její adresu Kolář.
Za jejím nástupem na Hrad stojí řada klíčových kontaktů – patří mezi ně spojení s bývalými ministry a osobnostmi z kulturní sféry. Vohralíková v minulosti pracovala ve službách hned několika ministrů, což jí umožnilo získat zkušenosti a vazby, které jí nyní výrazně pomáhají v její aktuální roli.
Navzdory kancléřčině bohaté zkušenosti a význaným doporučením však panují obavy týkající se její personální politiky. Zdroje ze Senátu, bývalého působiště Vohralíkové, popisují její přístup jako problematický, podle některých se často pohybovala na hraně etiky.
Zvláštní zacházení se zaměstnanci i podezřelé zakázky
„Mnoho kvalitních lidí zmizelo ze dne na den, neměli ani možnost napsat e-mail na rozloučenou. Vyhazovala je různě pokoutně, pak poštou posílali služební mobily a podobně,“ uvedl jeden ze zdrojů. Podle jiného Vohralíková v minulosti upřednostňovala při zadávání zakázek některé konkrétní firmy, což vyvolalo kritiku. Další případy uvedl v lednu ve svém textu i Deník N.
Pozorní jsou vůči ní i její současní kolegové. Zatímco někteří ji vidí jako klíčový prvek pro budoucnost prezidentského týmu, jiní mají obavy kvůli její pochybné schopnosti udržet stálost a pospolitost týmu. Kancléřka totiž měla z Hradu vyštípat prezidentovu mluvčí Markétu Řehákovou.
Vohralíková vyštípala řadu lidí z úřadu
A nebyla sama, kdo kvůli Vohralíkové skončil. Učinit tak měla podle zákulisních informací i Linda Jozwiak Kopecká. Ta značnou měrou pomohla Pavlovi na Hrad, když s ním pracovala na kampani, měla pod palcem jeho program i dobrovolníky po celém Česku. Se současným prezidentem prošla v podstatě celou cestu až na Hrad, jenže s Vohralíkovou si, mírně řečeno, nesedla. A takto mělo odejít údajně ještě několik dalších klíčových lidí.
Podle mnohých expertů tak zůstává otázkou, zda Vohralíková bude i nadále přinášet Hradu spíše stabilitu a profesionální řízení, které potřebuje, nebo zda její personální strategie povede k dalším rozporům, napětí v týmu a potížím.