Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Trestně stíhaný Andrej Babiš chce na Hrad: Hlasy má jisté, i kdyby zabíjel koťátka, říká expert

Bývalý premiér Andrej Babiš.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
Předchozí Další
+ Další fotografie
názor odborníka

Šéf ANO Andrej Babiš (68) konečně přestal skrývat pravdu a oznámil svou kandidaturu na prezidenta ČR. Zkušený odborník na tvorbu politických kampaní Robert Le Veneur eXtra.cz prozradil, v čem jsou jeho největší výhody a zápory. A co mu v kampani může nejvíc ublížit?

Andrej Babiš cílí na nerozhodnuté voliče. Na ty, kteří hledají někoho, ke komu mohou vzhlížet, u něhož mohou mít pocit, že se o ně stará, i když to třeba není v moci prezidenta,“ řekl v rozhovoru pro eXtra.cz mediální a marketingový expert Robert Le Veneur, který prošel řadou politických kampaní.

Andrej Babiš: Musí se zaměřit na nerozhodnuté

Andrej Babiš představil prezidentskou kampaň a také svou umírněnější tvář. Jak podle vás probíhalo vymýšlení kampaně?

Když chcete uspět v prezidentských volbách, potřebujete získat víc než padesát procent hlasů. Nejdřív si zmapujete, jaké jsou segmenty ve společnosti. Kdo je kandidátovi věrný a bude ho volit, i kdyby zabíjel koťátka, s tím se nemusí až tak pracovat.

Pak je skupina, která ho na sto procent nebo s vysokou pravděpodobností nebude volit. Potřebuje tedy získat třetí skupinu lidí, kteří by ho volit mohli. Je na vážkách. A o tu mu jde nejvíc. Co si o něm bude myslet zbytek, to je mu naprosto jedno. Musí se zaměřit na nerozhodnuté, celou kampaň bude směřovat na ně.

Expremiér ukázal i nový slogan „Pomáhá lidem. Proto Babiš“. Jak na něj vůbec přišli?

Strašně se mi líbí. Je zvolený naprosto perfektně. Ať už si vybíráte čokoládovou tyčinku, nebo prezidentského kandidáta, vždy musíte mít nějaký argument pro to, proč si vyberete zrovna ten produkt a ne jiný. Naprostá většina značek, stran a kandidátů nedokáže dát najevo jednou krátkou větou, proč byste si měli vybrat jejich člověka. To lidé od Andreje Babiše vědí.

Navíc u této skupiny nerozhodnutých voličů zjistili, že chce politika, který pracuje pro lidi. Aspoň aby mohli mít ten dojem. Prezident ČR samozřejmě nemůže řešit přechod v nějakém městečku nebo dovážku chybějících léků do některé nemocnice. To je ale jedno. Tito voliči potřebují někoho, ke komu mohou vzhlížet, u něhož mohou mít pocit, že se o ně stará.

Zároveň se tím vymezuje proti jiným kandidátům, zejména proti Petru Pavlovi a Danuši Nerudové. V podstatě tím sloganem říká: "Já jsem ten politik, mám zkušenosti a pracuju pro lidi, zařizuju pro ně první poslední, makám pro ně a bude řešit přechody a dodávky léků, zatímco tamti ostatní jsou divní, bůhvíkde dělali, on nějaký zvláštní voják, ona divná rektorka, která se dvacet let flákala na rektorátu." Je to paradoxní, ale jak dřív v kampani tvrdil, že není politik, tak teď na tom staví kampaň.

Trestní stíhání uškodí jen trochu

Uškodí Babišovi jeho trestní stíhání? Neponese se celou kampaní?

Záleží na tom, jak dopadne soud. Skalní části jeho voličů to vadit nebude, u váhajících to může být rozdíl v řádu několika procentních bodů. Není to nic ohromujícího, ale část voličů mu to vezme. Když použiju burzovní terminologii, tak ti, kteří ho chtějí volit, už do svého rozhodnutí zakalkulovali možnost, že bude odsouzený, a je jim to jedno. Pokud to někomu vadí, tak ho nebude volit tak jako tak, ale to není jeho cílová skupina.

Jak je nebezpečné vytahovat to ze strany jeho kandidátů? Nemůže to voliče otrávit, že jde o „Antibabiš“ a že nemají vlastní témata?

To si nemyslím, bude se tu hrát o každý procentní bod. Pokud to nebudou přestřelovat, jestliže to nebude hlavní téma, tak to mohou využít. Ale důležité opravdu je, aby měl každý kandidát jedno až tři silná a podmanivá témata, na kterých může stavět kampaň a která budou rezonovat v jejich cílových skupinách.

Četl jsem už neuvěřitelnou obranu trestního stíhání Babiše s tím, že Václav Havel i Gustav Husák přece taky byli ve vězení. Přitom oni byli oběti komunistické zvůle, šéf hnutí ANO by mohl být teoreticky odsouzen jen pro své kriminální skutky…

Máme selektivní vnímání reality. Úplně extrémní případ popsal švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung, jehož pacientka oslepla poté, co manžela přistihla s jinou. Byl to pro ni tak silný zážitek, že mozek odmítl zpracovat to, co vidí. To je extrém, ale v nižším stupni to probíhá úplně standardně. Tedy vnímáme to, co v tu danou chvíli chceme vnímat. Ne nutně to, co se skutečně děje.

A příklad, který uvádíte vy, je přesně o tom. Realitu se snažíme přetvářet tak, aby odpovídala tomu, co nám je příjemné. Máme potřebu cítit se dobře a tak si přetváříme realitu, abychom se cítili duševně v pohodě. Děje se to i u vztahů v rodině, kdy nechceme, aby nás rozhodily, tak si je často raději idealizujeme, ale může to mít i dopad na vnímání politiky. Protože kdybychom vnímali skutečný stav věcí, mohlo by nás to vykolejit. Je to v podstatě obranná reakce.

Přetvářka

I když Andreje Babiše známe jako cholerického a útočného, až agresivního politika, na oznámení kampaně se choval umírněně. A slíbil, že bude smířlivý a povede pozitivní kampaň. Může tu přetvářku udržet po celou dobu kampaně?

Je to jedna ze základních funkcí brandingu. Vymýšlíme, jak by se značka měla chovat, tvářit, mluvit, jak by měla být vnímaná. Pak je extrémně náročné, ale nikoli nemožné, aby se všichni z té značky chovali stejně. Nejinak je to u politické reklamy, kdy si řeknete, jaký kandidát by byl pro voliče ideální, ten se pak musí chovat jasným způsobem. A když to dodrží, lidé si na to navyknou a může to fungovat.

Má to ale jedno extrémní ale a totiž to, že podle mých zkušeností jsou politici mimořádně nedisciplinovaní a některé věci jsou pro ně nepřirozené, takže se pak nedokáží udržet v rámci brandingu, který pro ně byl vymyšlený.

Politik by musel být absolutně disciplinovaný a měl by mít kolem sebe jednoho i více lidí, kteří ho dokáží seřvat a držet ho v mantinelech. O takových lidech většinou veřejnost vůbec netuší. Není to Marek Prchal (mozek politických kampaní Andreje Babiše – pozn. red.). Nějaký takový člověk tam ale musí být, aby politika dostával do latě.

Generál Pavel má přes přešlap sympatie

Rozhodne nakonec volby svým chováním Andrej Babiš, nebo špatným přístupem jeho protikandidáti?

Je tam mnoho proměnných. Jsou tam tři zásadní věci. První důležitá věc je, jak se bude chovat samotný Andrej Babiš, jestli se udrží na uzdě a zda opravdu bude disciplinovaný. Druhá věc je, jestli jeho protikandidáti budou mít promyšlené tahy proti němu a jestli budou stejně disciplinovaní. Je to vlastně šachová partie. Tam si dokážete představit další tahy protivníka a musíte je mít promyšlené hodně dopředu, protože to nejhorší, co se vám může stát, je to, že budete zaskočení nebo začnete zmatkovat. A třetí věc bude, jak všichni budou schopni využívat aktuálních nálad ve společnosti.

Danuše Nerudová pro mě nyní nepochopitelně začala jet ženskou otázku, že by státní vyznamenání mělo dostat padesát procent žen a podobně, přitom tohle českou veřejnost odrazuje.

Obecně mohu říct to, že segmenty, na které Danuše Nerudová cílí, se mi nezdají dostatečně veliké na to, aby získala padesát procent a jeden hlas k tomu. Ale mohu se mýlit.

Nakolik může podle vás uškodit generálu Petru Pavlovi, že se nedávno rozjela kampaň proti němu, která připomíná jeho absolvování kontroverzního kurzu pro rozvědčíky?

Hezky to popsal Petr Honzejk z Hospodářských novin. Uvedl, že generál Pavel je pro spoustu Čechů určitým rozhřešením. Řada lidí si více či méně zadala s bývalým režimem, pak se ale proměnili a dosáhli něčeho i v novém. Tedy: staré hříchy jsou smyty a teď jsou noví, prozápadní Češi. Proto se Pavel takovým lidem líbí. Kdežto Babiš se nikdy nezbavil nálepky socialistického veksláka. Proto si myslím, že minulost Pavla lidem moc vadit nebude. On ji přiznává, že udělal strašnou chybu, ale že ji odčinil službou vlasti.

Slyšel jsem už na jeho adresu kritiku, že nemá charisma, že je podobný jako Jiří Drahoš z minulých prezidentských voleb. Souhlasíte?

Nemyslím si to. Generál Pavel umí mluvit, má to v hlavě velmi srovnané, dokáže se jako voják vyjadřovat stručně, navíc dokáže promýšlet, co říká, a dokáže to promýšlet rychle. V tom je úplně jiný než senátor Jiří Drahoš.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy