Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Příběhy zavalených dětí odhalují největší problémy Turecka. Erdogan se nedokáže postarat o vlastní lidi

Zemětřesení už má přes 16 tisíc obětí
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
katastrofa

Několik dnů po katastrofálním zemětřesení v Turecku se na nás valí desítky příběhů s rozličnými konci. Sedmiletá holčička, která desítky hodin chránila svého bratra před troskami. Otec, který odmítá pustit ruku své zemřelé patnáctileté dcery. Šestnáct dětí, pro které prezident Recep Tayyip Erdogan poslal své soukromé letadlo. Všechny tyto příběhy, ač to tak od začátku nevypadá, ukazují, jak moc je Turecko nekompatibilní s evropským pojetím svobody a úcty k lidským právům, jak uvádí BBC.

Zemětřesení v Turecku má přes šestnáct tisíc obětí. Obrovská země, která se chlubí moderními lékařskými zařízeními a která vyrábí nejmodernější zbraňové systémy žádané po celém světě, se totiž nedokáže postarat o své vlastní lidi. Prezident Recep Tayyip Erdogan, kterého právě podobné zemětřesení v roce 1999 v podstatě dostalo k moci, se o 24 let později chová přesně tak jako ti, které kdysi kritizoval.

Erdogan místo toho, aby zemi stabilizoval a staral se o blahobyt vlastních lidí, naplno rozjel vydírání Evropy uprchlickou krizí, následně se velmi angažoval v destrukci sousední Sýrie či podpoře ázerbájdžánského zabíjení Arménů. Obrovské zbrojní továrny chrlí drony Bayraktar po stovkách, na záchranáře zřejmě nezbyly peníze. Podle opozice měl spíše řešit zabezpečení země před další takovou katastrofou a ne zbrojit a ukazovat svaly, píše BBC.

Erdogan se odpojil

Pokud se na Západě či v jiném koutě civilizovaného světa stane podobná katastrofa, politici se vydají na místo a snaží se lidem ukázat sympatie. Nic z toho Erdogan neudělal, naopak se rozhodl vypnout Twitter a další sociální média, aby se po nich nešířila kritika režimu. Pronesl také bizarní projev, který se šíří na Twitteru, kde místo, aby lidi ujistil, že se za ně stát postaví, vyhrožoval těm, kteří budou o zemětřesení šířit podle něj "falešné informace". Erdogana totiž čekají v květnu zásadní volby, kdy lidé rozhodnou, zda se stane potřetí prezidentem.

Erdogan se sice následně pokouší napravit si pověst tím, že pro šestnáct zraněných dětí nechal poslat svůj prezidentský letecký speciál, jak píše Daily Mail. Hlasy zoufalých lidí, kteří si stěžují, že je režim v nejhorší chvíli jejich života opustil a že na pomoc čekají i několik dnů, jsou mnohem silnější. Turecko tedy možná po volbách čekají zásadní změny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy