Přichází změna času: Lidé se neshodnou, jestli je víc rozčiluje letní, nebo zimní
Jaro je tu a s ním také změna času ze zimního na letní. Té se dočkáme ze soboty na neděli 26. března 2023. Většina lidí přechody z jednoho času na druhý nesnáší a nadávají na ně jako jeden muž. Včetně čtenářů eXtra.cz. Ti se ale neshodnou, jestli je otravnější ten zimní, nebo ten letní.
Ke změně času ze zimního na letní dojde jako každý rok poslední březnový víkend. Ten letos vychází na noc ze soboty 25. března na neděli 26. března, kdy se hodiny posouvají ze 2:00 dopředu na 3:00. Vyspíme se tak tento jeden den o hodinu méně. Zároveň se však na dalšího více než půl roku protáhnou dny, jelikož se bude stmívat výrazně později. Jak se se změnou času lépe vyrovnat, jsme psali zde.
Lidé se neshodnou, který čas zachovat
V anketě redakce eXtra.cz o střídání času hlasovala řada čtenářů. Většina je pro ponechání letního času. „Miluji letní a delší letní večery,“ píše v komentářích pod anketou Jiřina. Podobný názor má i Monika. „Letní, zimní je nelogický a ještě zhoršuje nedostatek slunečního svitu v zimním období,“ uvádí čtenářka. „Ten zimní je normální středoevropský. A já bydlím ve střední Evropě,“ píše naopak Zdena. K ní se přidala řada dalších komentujících. „Tzv. zimní čas je ten původní, takříkajíc od Boha, tak když se vrátit k jednomu, měl by to být ten zimní,“ myslí si Arlette.
Drtivá většina je pro zrušení střídání času
Drtivá většina čtenářů, která se v anketě vyjádřila, pak byla pro zrušení střídání. „Diskuze nad přirozeným a nepřirozeným časem je stejná, jako se hádat o tom, jestli se večeře správně podává v 18, nebo v 19 hodin nebo jestli se v práci musí začínat v 8, nebo v 9 hodin. Naprosto bezpředmětná, čili jak SEČ, tak i SELČ může zůstat bez střídání a zvykneme si na to,“ míní Ladislav. Našlo se ale i pár lidí, kterým nepopulární střídání letního a zimního času nevadí. „Každý má něco do sebe. Střídání je fajn, sice je člověk pár dní mimo, ale tak to se dá přežít,“ říká Monika.
Zruší se letní čas? Zatím zapomeňte
Zruší se letní čas? Evropský parlament již několik let jedná o zrušení střídání času. Tím standardním by měl být ten zimní, správně řečeno středoevropský, to se ovšem ne všem v současné době líbí, neboť mnoha lidem vyhovuje více ten letní. Roku 2018 tedy Evropská rada navrhla, že by v tomto případě členské státy stále měly na výběr, který čas chtějí nadále používat. Tento návrh byl však zamítnut z důvodu negativního vlivu na vnitřní fungování evropského trhu. Roku 2021 pak bylo podle nařízení vlády dohodnuto, že k žádné změně ve střídání času nedojde po dobu následujících pěti let.