Prigožin je naživu, tvrdí Rusové. Důkazem má být video i údajně zfalšované DNA testy
Ruské úřady během uplynulého víkendu potvrdily úmrtí šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Vůdce žoldnéřské skupiny měl spolu s dalšími devíti osobami být na palubě soukromého letadla, které se ve středu zřítilo 350 kilometrů severozápadně od Moskvy na cestě do Petrohradu. Mluvčí vyšetřovacího výboru, který se havárií zabývá, v neděli uvedla, že totožnost všech deseti obětí byla zjištěna pomocí DNA testů. Podle ní odpovídá seznamu cestujících. Přesto ale stále neutichají spekulace o tom, že Prigožin je pořád naživu. Živí je nedávno objevené video rozhovoru se šéfem wagnerovců, dostupné na Telegramu, i podezřele rychlé genetické testy.
Že nalezená těla hodlá podrobit genetickým testům kvůli zjištění jejich identity, oznámil ruský úřad pro vyšetřování leteckých nehod už v pátek. „Molekulární genetické testy jsou dokončené. Na základě jejich výsledků byla stanovena totožnost všech deseti mrtvých. Odpovídá jmennému seznamu uvedenému v letovém plánu,“ sdělila médiím mluvčí vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková. Podle předchozích informací byli na seznamu i pravá ruka Jevgenije Prigožina Dmitrij Utkin a šéf logistiky Wagnerovy skupiny Valerij Čekalov.
Letadlo se ve středu zřítilo v Tverské oblasti, příčina neštěstí není dosud známá a ve víkendovém prohlášení se k ní nevyjádřili ani vyšetřovatelé, píše agentura AP. Na internetu se ale kvůli Prigožinovým sporům s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejvíce spekuluje o tom, že letoun byl sestřelen nebo že na jeho palubě explodovala bomba. Mluvčí ruského prezidenta v pátek jako „absolutní lež“ odmítl podezření Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz z Kremlu.
Spekulace neutichají
Putin ve čtvrtek vyjádřil soustrast příbuzným cestujících, kteří byli na palubě letounu. Prigožina označil za talentovaného podnikatele se složitým osudem, který udělal i vážné chyby. Před dvěma měsíci, kdy Prigožin vedl neúspěšnou vzpouru a jeho žoldnéři táhli na Moskvu, o něm šéf Kremlu mluvil jako o zrádci.
Navzdory prohlášení úřadů neutichají spekulace, že šéf wagnerovců nehodu přežil. Další vlnu spikleneckých teorií na síti vyvolal naposledy čtyřicetivteřinový úryvek ze staršího rozhovoru, ve kterém Jevgenij Prigožin říká, že by byl raději zabit, než aby své zemi lhal. Mluví také o letadle, které se ve vzduchu rozpadne. Upozornila na to agentura Reuters.
V klipu, který byl převzat z rozhovoru s ruským vojenským blogerem Semjonem Pegovem a původně zveřejněn 29. dubna, Prigožin řekl, že Rusko je na pokraji katastrofy, protože vedení resortu obrany postupně vyhazuje lidi, kteří mluví pravdu a odmítají podlézat nadřízeným.
„Dnes jsme dosáhli bodu varu,“ řekl Prigožin v klipu zveřejněném na telegramovém kanálu Grey Zone, který patří žoldnéřské Wagnerově skupině. „Proč mluvím tak upřímně? Protože nemám právo lhát lidem, kteří budou žít v této zemi. Teď se jim lže. Raději mě zabijte,“ dodal. „Ale nebudu lhát, musím upřímně říci, že Rusko je na pokraji katastrofy. A pokud se dnes tyto šroubky neseřídí, pak se letadlo ve vzduchu rozpadne,“ prohlásil.
Během několika hodin se objevily stovky reakcí. Některé příspěvky spekulovaly, že Prigožin zůstal naživu. „Brzy vyskočí z tabatěrky a přiměje čerty mluvit,“ předpověděl jeden z komentujících. Další uvedl, že by bylo skvělé, kdyby Prigožin a generál Sergej Surovikin, odvolaný z funkce velitele ruského letectva v den pádu Prigožinova letadla, „se váleli na Jamajce, popíjeli koktejly a hulili obrovský jointy“.
Testy DNA by Rusové nezfalšovali, míní expert
Spekulacím nahrává i neobvyklá rychlost, s jakou vyšetřovatelé provedli DNA testy. Letadlo spadlo ve středu a ohledání Prigožinova těla koronerem bylo hotové až o den později. Genetické testy prováděné po smrti jedince trvají podle vědeckých kapacit obvykle nejméně pět pracovních dní, v krajních případech je však možné je urychlit. I přesto zastávají odborníci názor, že forenzním expertům z týmu vyšetřovatelů není důvod nevěřit.
„Že by Prigožin svou smrt pouze ‚nahrál‘, aby ‚oblbnul‘ vedení Ruska? To bylo ještě před lety možné v Africe, kde to šéf wagnerovců opravdu provedl. Není to ale možné v dnešním Rusku pod takovým mezinárodním dohledem,“ vyjádřil se skepticky k této možnosti Nikolaj Mitrochin z univerzity v německých Brémách pro stanici Al-Džazíra.