Prigožin vyzývá k tichu: Šéf wagnerovců se snaží po vyhnání do Běloruska zachovat tvář, míní analytik
Po Jevgeniji Prigožinovi, stejně jako po Vladimiru Putinovi, se od soboty slehla zem. Ruský prezident nebyl spatřen od svého televizního projevu, ve kterém vzpouru ostře odsoudil a její strůjce označil za zrádce. Prigožin byl naposledy zaznamenán při odjezdu z Rostova nad Donem, následující konec jeho nedokonaného puče. Na telegramovém kanálu, spjatém s Wagnerovou skupinou, byla zveřejněna podivná zpráva. Prigožin v gestu tichosti přikládá ukazováček ke rtům, čímž wagnerovci odkazují na video ukrajinské armády, předcházející její protiofenzívě. O dalším očekávaném vývoji a významu vyjednané dohody jsme hovořili s analytikem Pavlem Havlíčkem.
Tajuplné sdělení Wagnerovy skupiny, kdy Jevgenij Prigožin ukazuje „Psst!“ ve všeobecně známém gestu, dalo vzpomenout na kampaň ukrajinského ministerstva obrany. Snímek, který obletěl Twitter, zdůrazňoval důležitost informačního vzduchoprázdna pro úspěch vojenských snažení. Hlavním heslem bylo „Plány milují ticho“.
Tuto mediální prezentaci analytik Pavel Havlíček vidí především jako snahu už odepisovaného Jevgenije Prigožina zachovat si tvář a uhájit si nějaké své teritorium poté, co byl vyhnán do Běloruska. A kdy zjevně větší část žoldáků z jeho Wagnerovy skupiny vynuceně přejde pod služby ruského ministerstva obrany. Tam pak tito vojáci budou mít v armádních strukturách stále do jisté míry samostatné postavení, ale značně omezenější ohledně vlastního rozhodování.
Výhrůžky tajných služeb
Daily Mail píše, že příbuzným velitelů Wagnerovy armády vyhrožovaly tajné služby. Že by toto hrálo větší roli v Prigožinově obratu, kdy přistoupil na vzájemnou dohodu a zanechal své spanilé jízdy na Moskvu, se Havlíčkovi realistické nejeví.
„Já myslím, že on to příliš nebere v úvahu. Ten tlak byl zejména na to, aby se vzdali a vytvořila se atmosféra toho, že oni jsou v té pozici zrádců. A aby prostě oni na sobě nesli ten tlak. A samozřejmě není to jen o zanechání té ozbrojené vzpoury, ale pak zejména v rámci té otázky přeregistrování pod ministerstvo obrany. Takže tohle byl ten klíčový faktor,“ zhodnocuje analytik pro eXtra.cz.
Vzhledem k tomu, že podobně jako Putin, nebyl ani Prigožin od soboty spatřen a dosud není jisté, kde se nachází a zdali vůbec do Běloruska dorazil, panuje napjaté očekávání ohledně dalšího vývoje situace. Na otázku, zdali můžeme očekávat od obou aktérů ctění dohody, anebo zdali jim ta především poskytla prostor k dalšímu manévrování, se Havlíček přiklání spíše k druhé variantě. Podotýká však, že nyní je situace jen těžko čitelná.
„Já bych řekl, že spíš je to to druhé. Otázka dodržení vzájemné dohody je naprosto ústřední, ale bohužel nepředvídatelná. Jedna věc je vyjednávat se žoldnéři 200 km od Moskvy, druhá potom po jejich stažení do polních táborů a přeregistrování pod struktury ministerstva obrany. Není vůbec jasné, jak se situace vyvine, zejména vůči Prigožinovi osobně, protože vůči němu se otočil Vladimir Putin zády a ve svém projevu ho silně kritizoval a později s ním odmítal komunikovat. Tedy tohle je skutečně stále otevřené,“ připomíná Havlíček Putinův projev k národu, ve kterém ruský prezident vyzval vzbouřence zničit.
Prigožinova jízda
Jevgenij Prigožin nejprve otevřeně prohlásil, že invaze na Ukrajinu není žádnou denacifikací, jak razí ruská propaganda, nýbrž snahou ruských oligarchů namastit si kapsy. Následně i obvinil ruskou armádu z raketového útoku v týlu proti Wagnerově skupině a pod pohrůžkou vyzval k odstoupení ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova.
V sobotu pak svá slova naplnil, když se svými silami vtrhnul do Ruska a obsadil Rostov na Donu, včetně tamějšího štábu Jižního vojenského okruhu. Část Wagnerovy skupiny uháněla na Moskvu a když byla vzdálena jen několik hodin cesty, došlo k diskutované dohodě, zprostředkované Alexandrem Lukašenkem.