Případ Otýlie Vranské: Podřízl ji a rozporcoval policista a jeho přítelkyně prostitutka
Policie, zdá se, rozřešila jednu z nejznámějších vražd historie. Prostitutku Otýlii Vranskou někdo před devadesáti lety podříznul a rozřezanou ve dvou kufrech poslal dvěma vlaky na Slovensko. Teorií, kdo vraždu spáchal, bylo mnoho, nicméně policisté teď tvrdí, že na základě novodobých metod a testů DNA jsou si pachateli téměř jistí. Jeden z nejstarších kriminalistických pomníčků tak zřejmě přestal být pomníčkem. Kriminalisté to oznámili na tiskové konferenci, která se konala v Muzeu Policie.
"Otýlie nebyla obětí sexuálního devianta. Nikdy nebylo zadokumentováno přiznání se k vraždě či na smrtelné posteli. Poznatky pochází z archivních fondů, tisku a především spisu, který je dochovaný z velké většiny. Jsme na 80 procent přesvědčeni o tom, že na vraždě se přímo a významnou měrou podílel rotmistr Josef Pěkný a přímou účastnicí, ne-li spolupachatelkou, byla Antonie Koklesová," řekl na tiskovce, kterou přenášel web iDnes.cz, ředitel policejního muzea a člen vyšetřovacího týmu Radek Galaš.
Příčinou smrti podle Galaše nebyly rány do hlavy, s čímž pracovala původní teorie. Vranská byla podřezána zaživa, následovaly sečné rány do hlavy, nejspíš sekáčkem či šavlí, poté bodné rány do hrudníku. Teprve pak bylo její tělo rozčtvrceno, zabaleno do kufrů a ve dvou zavazadlech odesláno vlaky do Bratislavy a do Košic.
Testy DNA
Vranská byla zavražděna v Praze v noci z 31. srpna na 1. září 1933. Pitva těla odhalila na hlavě dvě rány způsobené nejspíš sekáčkem na maso. Jedna z nich byla zdvojená, útočník se tedy trefil dvakrát do stejného místa. Úder pronikl šest centimetrů hluboko a pravděpodobně způsobil bezvědomí. Poté došlo k oddělení hlavy dvěma silnými řezy nožem, které bylo provedeno ještě zaživa, o čemž svědčilo množství vdechnuté krve.
Případ byl objasněn v kulaté výročí devadesáti let od vraždy. Testy DNA, které identitu pachatelů mimo jiné potvrdily, ale kriminalističtí experti dělali už v roce 2020. Jistí jsou si pachateli na osmdesát procent, vycházeli hlavně z vyšetřovacího spisu ze třicátých let, ze kterého se dochovala velká většina, uvedl Galaš na tiskové konferenci. Podle webu Badatelé přisuzují vrahovi Vranské ještě nejméně pět dalších vražd.
Policejní muzeum, kde se tisková konference konala, je zajímavým prostorem, kde se nachází mnoho předmětů, které mají souvislost s nejhoršími zločiny v Česku. Kromě kufrů, ve kterých bylo naporcované tělo Otýlie Vranské nalezeno, si tu tak třeba návštěvníci mohou prohlédnout sudy, ve kterých se svých obětí zbavovali orličtí vrazi.