Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Pro LGBT komunitu není na Slovensku bezpečno, říká majitel klubu, před kterým se vraždilo. Útoky neustávají

Klub Tepláreň: Na Slovensku není pro LGBT bezpečno. Chceme ale dál fungovat, říká majitel podniku
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková, profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
rozhovor

"Pro nás to má velký smysl, protože svojí přítomností vyjádřil, že LGBT+ lidé si zaslouží důstojný život a důstojné zacházení," říká v rozhovoru pro eXtra.cz majitel klubu Tepláreň Roman Samotný. Právě před jeho klubem položil květinu český prezident Petr Pavel během své návštěvy Bratislavy. Uctil tak památku dvou zavražděných návštěvníků baru, které zastřelil pravicový extremista. Samotný majitel plánuje z podniku udělat komunitní centrum. Situace LGBT je podle něj na Slovensku špatná.

Co pro vás znamená návštěva Petra Pavla ve vašem baru?

Já si velmi vážím, že se rozhodl sem přijít a uctít památku zavražděného Juraje a Matúše. Pro nás to má velký smysl, protože svou přítomností vyjádřil, že LGBT+ lidé si zaslouží důstojný život a důstojné zacházení. Ten teroristický čin byl mnohými slovenskými politiky zametený pod koberec. Takže možná upozornil na to, jestli se ta nálada ve společnosti změnila, a také pro nastavení společnosti je to důležité gesto.

Je to důležité gesto i ve vztahu k homofobii na Slovensku, když se takto vyjádří nějaký zahraniční státník?

Určitě ano, možná ukázal i to, že v ČR jsou registrovaná partnerství 16 let realitou a ani se nerodí méně dětí, ani není méně svateb. Takže to pomohlo určité skupině lidí, ale zbytek společnosti normálně funguje. Takže tyto návštěvy ze zahraničí ukazují, že tohle zbytečné drama, ty homofobní útoky, nemají místo ve společnosti, protože v jiných zemích to není žádný problém.

Máme obavy, aby se situace dál nezhoršovala

Myslíte, že je nyní šance s tím na Slovensku pohnout i v oblasti legislativy?

Ty vyhlídky jsou špatné. Spíš máme obavy, jestli se situace nezhorší. Poslední roky se snažíme udržet status quo, aby se to nezhoršilo, protože ve slovenském parlamentu je každý rok nový homofobní nebo transfobní zákon. Ty zatím neprošly, ale i to svědčí o situaci a politických tlacích. Že by tu tedy prošlo registrované partnerství nebo nějaký podobný návrh na zlepšení života LGBT lidí, to je naším snem, ale ne politickou realitou. Byl tu jeden návrh, velmi okleštěný, pár týdnů po teroristickém útoku, a jen 50 poslanců hlasovalo pro a ta debata byla opět velmi homofobní a plná urážek.

Zaznamenal jsem, že tu byly i nějaké násilné útoky. Nebojíte se v této situaci?

Ano, po útoku v Bratislavě došlo i na další v Nitře, kde útočník kopl líbající se gay pár do hlavy. Pak tu byl incident v restauraci v Bratislavě, kde pohazovali po gay páru nějaké předměty a obsluha poprosila gay pár, aby odešli. Nadále se to v té společnosti děje. Souvisí to i s reakcí, jaká byla. Část společnosti byla solidární a já si velmi vážím množství podpory, kterou lidé vyjádřili. V rámci svých možností se značná část společnosti snažila projevit nějakou solidaritu. Ale bohužel většina politické scény byla vlažná, nebo bagatelizovali to, co se stalo. A to nasvědčuje tomu, že ta situace se částečně zlepšila, ale v mnohém zůstala stejná. To se projevuje i u nás. Neustále máme rozbité dveře. Minulý týden mi to tu někdo polil kávou. Odtrhávají duhové nálepky. To nebezpečí ve společnosti přetrvává a nemyslím si, že je možné říci, že je na Slovensku pro LGBT bezpečno.

Místo baru bude v Teplárni komunitní centrum

Co plánujete s tímto prostorem dál? I ve světle toho, co jste nyní říkal, to musí být těžké citově, máte tu vzpomínky na zemřelé.

Těsně po útoku jsem to chtěl zavřít úplně, protože to je emočně velmi náročné a stále poměrně čerstvé, ale mnoho lidí vyjadřovalo přání, aby ten prostor zůstal otevřený jako nějaký symbol naší odhodlanosti a rezistence. Já jsem hledal možnosti, jak pokračovat, a nakonec jsme se rozhodli pokračovat jako osvětové a komunitní centrum, kde se zaměřujeme na vzdělávání, přednášky, promítání, diskuze a spíš edukativní formáty nebo malá setkání. Měli jsme tu například LGBT sportovce nebo věřící, takže jdeme osvětovým směrem. Je to adekvátní k tomu, co se stalo, a nemyslím si, že je vhodné, aby to dál fungovalo jako bar.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy