Propuštění Ukrajince z vazby po útoku v Brně: Romové ať si sáhnou do svědomí, říká Šándor
Bezpečnostní situace v ČR se bohužel, jak se zdá, vyostřuje a přicházejí častější útoky na ukrajinské uprchlíky. Proti nim brojí například někteří Romové, kteří ani nerespektují rozhodnutí nezávislého soudu o propuštění muže, který zabil mladého Roma, a nesmyslně za to nadávají vládě. „Někdo by jim měl vysvětlit, jak to funguje v justici. Ale asi nemají své elity,“ řekl eXtra.cz generál Andor Šándor (66), který je bezpečnostním poradcem.
Andor Šándor: Romové nechápou
Mezi Romy propukla obrovská zloba, když se dozvěděli, že vazební soudce Městského soudu v Brně skutek smrti Nikolase D. nepovažuje za vraždu (spíš ho tedy dle informací má za těžké ublížení na zdraví či zabití) a pachatele pustil z vazby. Toto rozhodnutí následně potvrdila i nadřízená instance, Krajský soud v Brně.
Zvedla se okamžitě vlna romské nevole a zvýšení protiukrajinské nenávisti. Romské aktivistky přesto hlavně vládu kritizovaly za to, že situaci Romům málo vysvětluje. Ta přitom platí peníze spoustě neziskovek právě proto, aby pracovaly s Romy a pomáhaly jim vysvětlovat řadu věcí.
Výtku aktivistek za nesmysl považuje i odborník na bezpečnost.
„Tohle nemůže vysvětlit vláda, protože ta nikoho z vazby nepropouští. Především by to měly dělat jejich vlastní elity, kterým by jejich lidé důvěřovali, a přijde mi, i když to není v rámci mé odbornosti, že těch Romové bohužel moc nemají. Ty by možná měly vlastním lidem říci, že v této zemi je soudní moc nezávislá, že soudce má moc takto rozhodnout.“
Podle Šándora je ale třeba vnímat zásadní věc.
„Rozhodl ale pouze o propuštění muže z vazby, ne o jeho nevině. A rozhodl tak podle žádosti obhájců a asi i na základě prostudování nejnovějších policejních vyšetřovacích zpráv,“ popisuje poradce s tím, že politikům nevěří ani většinová populace, natož Romové, takže by vysvětlování vlády stejně ničemu nepomohlo.
„Ale pokud policie získá nové důkazy o tom, že to ve skutečnosti opravdu byla vražda, mohou ho znovu zatknout a znovu jednat o jeho vzetí do vazby. Ale až normální nalézací soud může určit, co spáchal, nebo nespáchal a zda je vinný, nebo není. Vláda tedy opravdu nemůže zavolat do Brna soudci a říct mu: zavřete ho zpátky,“ uvádí Šándor.
Romové si musí sáhnout do svědomí?
Zároveň kritizuje nenávistné vášně, které vůči Ukrajincům vyvolávají někteří lidé právě z řad romského etnika.
„Zrovna tito Romové by si v mnohém měli sáhnout do vlastního svědomí a měli by si připustit, do jaké míry jsou přizpůsobiví a jak fungují v rámci většinové společnosti, jaký oni vytvářejí obraz o tom, co sami dělají. Nejsem protiromský, ale této situace by neměli využívat k tomu, aby ukazovali, že nějaká jiná menšina má horší pověst než oni sami. To je špatně,“ kritizuje je.
Vztahy mezi Romy a Ukrajinci jsou tikající bomba
Ale nakonec přece jen tepe i vládu.
„Vztahy mezi Romy a Ukrajinci mohou být tikající bomba, je třeba se tomu vážně věnovat. Ukrajinská menšina není vůbec malá a my potřebujeme všechno, jenom ne to, aby se to přes problémy s Romy roztáhlo na celou společnost. Politici pořád říkají, jak to řeší, ale podle mého názoru se nic neděje,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.