Proruské Slovensko a odsouzení Fica: Česko podporuje napadeného, ne válku, říká Šándor
Kolem Slovenska to v poslední době pěkně vře. Čeští sousedé dělají vše pro podporu Ruska a nepodporu Ukrajiny a nazývají to nadneseně „suverénní zahraniční politikou“. Situace došla tak daleko, že od Bratislavy dává ruce pryč i doteď velmi přátelsky chovající se česká vláda. Podle bezpečnostního poradce, generála Andora Šándora, jsou výtky Roberta Fica směrem k českému kabinetu o podpoře války zcela liché. A v povídání pro eXtra.cz nechápe setkání slovenského ministra zahraničí s tím ruským.
Andor Šándor: Robert Fico hraje pro své proruské voliče
„Hlavní leitmotiv slovenské politiky dneška je hra Roberta Fica na jeho voliče. Nevím, jestli to je i jeho osobní přesvědčení, ale ti, kteří ho volí, jsou výrazně proruští, výrazně protiukrajinští a zcela protiváleční. A jeho politika mu má zaručit to, že bude dál u moci,“ domnívá se v povídání pro eXtra.cz generál Andor Šándor s tím, že je skutečně věc Slováků, koho si zvolili.
„Názor slovenské garnitury kopíruje názor určité masy voličů. Když někdo usiluje o mír, je to samo o sobě dobré, ale mělo by se řešit i to, aby onen mír nebyl výrazně nespravedlivý vůči napadené straně,“ varuje někdejší náčelník českého Vojenského zpravodajství.
A pokračuje ve svém názoru na nedávné činy slovenské diplomacie.
„To, že slovenský předseda vlády zřejmě musel souhlasit se setkáním svého ministra zahraničí s Lavrovem, mi nepřijde vůbec rozumné. Žádný ze států Západu nevyvíjí jakoukoli aktivitu k ukončení konfliktu, nesnaží se o to ani jeden z účastníků konfliktu (ruská okupační válka na Ukrajině – pozn. red.). To setkání tedy nemohlo přinést nic než všeobecné odsouzení, Slovensko z toho nemělo žádný velký prospěch,“ pokračuje dál ve svých postřezích.
„Předpokládám také, že si Robert Fico nemyslí, že by Slovensko mohlo být tím kopím mezinárodní diplomacie, které prorazí ledy a začne fungovat ve směru nějakého mírového řešení. Tady bych proto řekl, že se to moc nepovedlo a že si Fico asi neuvědomil, že není tureckým prezidentem Erdoganem, který vede členskou zemi NATO a dělá si, co chce, i ve vztahu k Rusku, ale nikdo si ho za to moc nedovolí kritizovat,“ prohlašuje generál.
Češi odmítli slovenskou vládu. Konec žvanírny, míní Šándor
A co Šándor říká na krok české vlády, která se výrazně distancuje od slovenského kabinetu a kvůli rozdílným názorům na okupanta se svým východním sousedem nebude mít žádná další společná jednání?
„Setkání mezi českou a slovenskou vládou v krásných zámcích Moravy a Slovenska není třeba přeceňovat. Není to nic víc než dobrá žvanírna, která nemá žádné právní ani jiné dopady. Jen to podtrhovalo zvláštní vztahy mezi oběma zeměmi,“ tvrdí bez sentimentu bezpečnostní poradce.
„Víme ovšem, že slovenský sentiment menšího bratra, který se často cítil Čechy pošlapáván a utlačován, byl velmi nebezpečný a může být na Slovensku nyní dál rozehráván, takže se vzájemné vztahy mohou dál horšit,“ pokračuje.
„Podle mého názoru to bude mít větší důsledky na mezinárodním poli. Je to asi poslední hřebík do Visegrádské čtyřky, i když si nemyslím, že Polsko by nás bralo jako rovnocenné partnery, to v mezinárodní politice chce hrát úplně jinou ligu. V EU nám ale Visegrád bude chybět. Naše menší státy spolu se zemí významu Polska mohly hrát docela významnou protiváhu snahám zemí, jako jsou Francie či Německo v integračních otázkách, které se nám nemusí líbit. Uvidíme, kam to povede v praxi,“ dumá generál Andrej Šándor.
Podporuje ČR válku? Nesmysl, tvrdí Šándor
Že česká vláda podporuje válku, jak se jí pokouší vyčítat podle mnohých výrazně proruský Fico, to Šándor odmítá. Stejně tak to, že by se český kabinet vměšoval do vnitřních záležitostí souseda. Tuhle hranici prý zatím nepřekročil. „My podporujeme napadenou zemi. A to je správně,“ dodal pro eXtra.cz.