Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Nemocnicím hrozí personální kolaps. Protest lékařů zamává s jejich chodem, ve velkém se odkládají i operace

Protest lékařů zamává s chody nemocnic: Češi se v čekárnách budou muset obrnit trpělivostí
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
zdravotnictví

Lékaři nadále pokračují v přípravách protestní akce, která bude během prosince mít zásadní vliv na fungování českých nemocnic. Pokud nedojde k dohodě s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09), odmítají lékaři od příštího měsíce nastoupit do přesčasových služeb v nemocnicích. Podle České lékařské komory (ČLK) se do protestů zapojí více než 6100 lékařů. Lidé by se tak měli připravit na omezení plánované péče a zřejmě i delší čekací doby na akutní ošetření. Redakce eXtra.cz o krizové situaci ve zdravotnictví hovořila s vedoucím tiskového oddělení ČLK Michalem Sojkou.

Posledním zatím nesplněným požadavkem lékařů zůstává zvýšení jejich platů a mezd. Změny zákoníku práce, týkající se počtu maximálních hodin dobrovolných přesčasů a možnosti 24hodinového pobytu na pracovišti, se při předchozích jednáních se zástupci ministerstev práce a zdravotnictví podařilo vyřešit. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se se zástupci lékařů setkal znovu během úterý. Výsledkem bylo, že odbory odmítly navýšení odměn pracovníků ve zdravotnictví příští rok o 8,5 miliardy korun a pětiprocentní růst platových tarifů. Podle Válka to byla nejvyšší možná nabídka. 

Mluvčí Sekce mladých lékařů Monika Hilšerová na pondělní tiskové konferenci – dostupné na Facebooku Sekce mladých lékařů ČLK – prohlásila, že nemocnice nepopisují pravdivé stavy“ a výpovědí přibývá. Podle ČLK podalo přesčasové výpovědi zhruba 6100 lékařů.

Pediatrie je v dlouhodobé krizi

Hilšerová také vyjmenovala nemocnice, kde bude mít protest největší dopad. „ARO bude omezeno v Jihlavě, Pardubicích, Hradci Králové, ve Znojmě, v Břeclavi, v (pražském) Motole, v Kladně, v Prostějově, ve Svitavách, v Ostravě. Chtěla bych zdůraznit, že omezení ARO ovlivní i chirurgické a ortopedické obory,“ sdělila Hilšerová. Většina nemocnic již přesunula operace na jiné termíny.

Pediatrická péče čelí významnému omezení, zejména v Praze. „Problémy v pediatrii byly patrné již před naší iniciativou. Dlouhodobě jsme upozorňovali na problémy v této oblasti, které nebyly dostatečně řešeny,“ prohlásila lékařka. Omezení pediatrické péče postihne nemocnice v Jihlavě, Hradci Králové, Motole, Bulovce a Svitavách.

K protestu se přidají i fakultní nemocnice v Pardubicích, Brně, Thomayerova nemocnice a fakultní nemocnice v Ostravě, Mostě a Olomouci. Interní oddělení se připojí ke stávce v nemocnicích v Jihlavě, Ivančicích, na Bulovce a v Brně. K nim se přidají i Hradec Králové, Znojmo, Opava, Kladno a Ostrava.


Z chirurgie a ortopedie se k protestu přidají lékaři z Jihlavy, Hradce, Pardubic, Znojma, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Uherského Hradiště, Motola, Opavy, Kladna, Ivančic, Příbrami, Brna, Krče (Thomayerovy nemocnice – pozn. red.), Svitav a Ostravy.

Mezi gynekology a porodníky se navíc připojí nemocnice v Jihlavě, Uherském Hradišti, Motole, Příbrami, Olomouci, Svitavách, Mostě, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Přidat lékařům? Ano, ale řeší se jak

My s navýšením základní mzdy pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví souhlasíme. Nedokážeme se shodnout na modelu, jakým má k tomu navýšení dojít,“ řekl v pondělí ministr novinářům.

ČLK a odbory žádají zvýšení tabulkových platů, ministerstvo nabízí stanovení minimálního platu pro všechny kategorie pracovníků ve zdravotnictví. „Předložíme to dopočítané pro jednotlivé kategorie lékařů a nelékařů, co by to znamenalo na výplatní pásce,“ dodal Válek.

Lékaři namítají, že v současné době tvoří téměř polovinu jejich odměny peníze za práci přesčas. Tak je také podle nich třeba posuzovat uváděný průměrný výdělek více než 104 tisíc korun měsíčně ve státních a přes 80 tisíc korun v ostatních nemocnicích. Základní mzda bez přesčasů a odměn by podle nich měla být 1,5 až trojnásobkem průměrné mzdy.

Podle dřívějšího vyjádření předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela by tak šlo podle délky praxe o 60 až 120 tisíc korun, tedy navýšení o 50 až 80 procent proti současnosti. Ministr Válek odměňování zdravotníků přislíbil řešit samostatným zákonem, který ministerstvo začalo připravovat.


Nemocnice čekají velké změny

V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) vystoupil viceprezident ČLK a šéf sekce mladých lékařů Jan Přáda s tím, že protesty kvůli přesčasům urychlily přípravu změn týkajících se sítě nemocnic i nastavení podoby zdravotní péče. Uvedl také, že některé kroky budou nepopulární a dotknou se i lékařů. Zmínil například omezení oborů v nemocnicích či nepřetržitého provozu. Debatuje se i o nastavení a zefektivnění péče.

„Je pravda, že změny budou opravdu velké. Péči poskytujeme ne moc efektivně. Máme širokou, hustou nemocniční síť, ne moc hustou síť primární péče. Organizace péče není vždycky úplně efektivní – velmi vysoké personální nároky, málo využívané technologie a podobně... Ty změny, které nás teď čekají, budou velmi intenzivní,“ uvedl pak v OVM náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL).

Mluvčí ČLK Michal Sojka eXtra.cz naznačil, že úspory, kterými by ministerstvo teoreticky chtělo vykompenzovat zvýšené náklady na odměny lékařů, nemusejí představovat spásu. Právě naopak.


Je sice hezké, že je tady po mnoha letech vůle udělat lékařům vlastní tabulku, což je správné, ale brzy vznikne obrovský boj o to, co v té tabulce bude. Současné výdaje na zdravotnictví jsou nízké, ať si kdo chce co chce říká. Je to nákladný obor, objevují se nové drahé léky a hlavně – populace stárne. Do věku nemocných přicházejí Husákovy děti a silné populační ročníky 80. let. Ty kapacity, o kterých se dnes hovoří, že jsou zbytečné a náročné na provoz, tak stejně pravděpodobně budeme v budoucnu potřebovat,“ poznamenal Sojka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy