Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Ceny nemovitostí začaly klesat. Ekonom řekl, kdy se bydlení stane dostupným

Kompromisy se stanou důležitou součástí vašeho života.
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
bydlení

Na trhu s nemovitostmi nastal zlom. Po dlouhé době se totiž zastavil růst jejich cen a naopak začal mírný pokles. Na začátku léta se byty prodávaly za 88 756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. "Na zvrat to určitě nevypadá, významnější pokles cen bych neočekával," mírní však nadšení pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.

Poprvé od zimy roku 2019 průměrná cena bytu v Česku klesla. Podle portálu Peníze.cz se na začátku léta prodávaly byty za 88 756 korun na metr čtvereční. To je celkem o dvě procenta levněji než na jaře, a to navzdory rekordní inflaci. Zmíněný pokles cen zároveň ani není spojený s tím, že by se prodávaly horší nemovitosti. Naopak nyní za stejnou cenu pořídíte nemovitost s lepšími vlastnostmi.

V Brně nemovitosti stále zdražovaly

V rámci ČR jsou však ohledně cen bydlení rozdíly. V Praze klesla průměrná cena bytu o 3 procenta na 118 263 korun za metr čtvereční, ve Středočeském kraji o šest procent na 72 578 korun za metr čtvereční, zatímco v Brně naopak stoupla na 95 215 korun za metr čtvereční, což je o tři procenta více než v předchozím kvartálu.

Jsme tedy na konci dlouhého období, kdy nemovitosti rostly závratným tempem? Na to se redakce eXtra.cz zeptala ekonoma Jana Bittnera. A ten má pro čtenáře bohužel špatnou zprávu. "Poptávka nemůže být nasycená, dokud tu jsou lidé v bytové nouzi a čím dál více lidí závislých na pomoci státu. Ochlazení poptávky není způsobené tím, že lidé nechtějí bydlet, ale růst úroků omezuje poptávku po vlastním bydlení a blížící se recese zřejmě omezuje i globální spekulativní poptávku," myslí si Bittner.

Na zvrat to nevypadá

"Na zvrat to určitě nevypadá, významnější pokles cen bych neočekával. V krizi bydlení se budeme plácat do té doby, dokud stát nezačne dělat bytovou politiku," dodává.

Jak by ideální bytová politika ze strany státu podle něj měla vypadat? "Místo financí podpory vlastnického bydlení by se měl začít zajímat o dostupné nájemní bydlení, dostatečný veřejný bytový fond a takové daňové prostředí, které nebude motivovat k nákupu nemovitostí na investice místo na bydlení," uvádí ekonom.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy