Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

První dny války vyhrály Ukrajině smartphony. Za držení telefonu na ulici Rusové stříleli bez varování

Válka na Ukrajině: Za držení telefonu na ulici Rusové stříleli
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 39 fotografií
válka na Ukrajině

Válka na Ukrajině je v mnohém velmi odlišná od všech předchozích konfliktů, které svět zažil. Neválčí se v zemi třetího světa, ale v moderní evropské zemi, jejíž města byste jen těžko rozeznali od vyhlášených evropských metropolí. Válčí se v zemi, která je dokonale pokrytá mobilním signálem a de facto každý obyvatel je vlastníkem moderního mobilního telefonu. Právě ty se staly jedním z rozhodujících faktorů v počáteční fázi ruské invaze na Ukrajinu. Ukazuje to, jak informační technologie a zapojení obyčejných lidí může zvrátit zpočátku velmi nevyrovnaný konflikt. O zajímavém aspektu moderní války napsal deník Washington Post.

Místo toho, aby ukrajinští vývojáři mobilních aplikací a her v současnosti pracovali na svých nejnovějších nápadech, vyvíjejí aplikace, které jim dají šance vyhrát válku. Když se ukrajinští lidé přemístili do krytů, aby ochránili sebe i své rodiny, začali pracovat na aplikacích, které pomáhají chránit obyvatelstvo. Jako třeba ta s názvem Air Alert, která plní funkci rozšířeného varování před nálety a dalšími ruskými útoky. I když neslyšíte fyzicky sirénu, váš telefon vás okamžitě upozorní. "Včera nám děkovali vojáci, kteří říkali, že jim naše aplikace zachránila život," říká programátor Valentin Hryčenko, šéf softwarové firmy Ajax Systems, která dříve dělala aplikace pro zabezpečení domácnosti. Uvedl to v deníku Washington Post.

Záchrana letiště díky fotkám Rusů

Mobily však rozhodně jen nepomáhaly životy chránit. Přes vládní aplikaci Diia, která původně sloužila jako elektronický řidičák a platforma pro vydávání třeba stavebních povolení, se během prvních dnů války staly mocnou platformou, která výrazně zpomalila ruský postup při invazi. Lidé totiž místo dokladů a testů na koronavirus do stejné aplikace fotili pozice a počty ruských jednotek a ukrajinská armáda, která se v nouzi tohoto plánu velmi rychle chytla, pak při svých akcích vycházela z velké části z fotografií, které poslali všímaví Ukrajinci. Jen třicet minut po nahlášení jednotek na letišti Hostomel u Kyjeva byla na místo zacílena artilérie a ukrajinská armáda dokázala zabránit bleskovému obsazení letiště ruským komandem. Později se také rozjel na populární síti Telegram kanál určený právě pro nahlašování pozic ruských sil.

Za mobil na ulici smrt

Tento trend má ale i obrácenou stranu mince. Rusové samozřejmě nejsou hloupí a brzy si uvědomili, že právě lidé se smartphony pro ně mohou představovat obrovské problémy. "Jedna žena šla po ulici a vytáhla telefon, zřejmě si chtěla zavolat. Prostě ji zastřelili," řekla webu The Times čtyřiašedesátiletá Naděžda z okolí Kyjeva. Rusové se poté začali zaměřovat právě na komunikační infrastrukturu. Ničili vysílače, mobily, notebooky, veškerou elektroniku, kterou našli. Jak popsal jeden z úředníků ministerstva informatiky pro web Financial times, obyčejní Ukrajinci dost často plnili roli partyzánů tak, jak je známe z druhé světové války.

Jenže jak konflikt pokračuje, bohužel pro Ukrajince se stále více stáčí ke klasické podobě války, tedy té, kde rozhodují tanky, zbraně, munice a politika. Příběhy z počátku války popsané výše ale dokazují, že i proti o řády silnějšímu nepříteli se dá bojovat za pomoci důvtipu a osobního nasazení. To ruští vojáci nikdy v životě neukážou, nejde jim totiž o jejich vlastní domov.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy