Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Putin a Si Ťin-pching mají spolu lásku z rozumu, říká Andor Šándor a vysvětlil, proč jel šéf Kremlu do Pekingu

Vladimir Putin v pondělí pohostil svého přítele čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
ochrana politiků

Vladimir Putin nečekaně zavítal do Pekingu navštívit svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga. "Já si myslím, že ty vztahy se zlepšily tou válkou na Ukrajině. Řekl bych, že jsou láskou z rozumu, nikoliv ze srdce. To je velmi podstatné. Rusové navíc pustili Čínu jako další zemi do využívání Arktidy. To může být dar Ruska za pomoc Číny ve válce na Ukrajině nejen materiální, ale i diplomatickou," komentuje cestu pro eXtra.cz bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do Pekingu, kde poděkoval Si Ťin-pchingovi za návrhy Číny ohledně ukončení války na Ukrajině. Na svém setkání Putin a Si podle agentury AP znovu potvrdili partnerství „bez omezení“, které se prohloubilo tím, jak obě země čelí rostoucímu napětí se Západem. Následně zkritizovali i americké vojenské aliance v Asii a Tichomoří.

Andor Šándor: Návštěva Putina vedla k upevnění vztahů

Co má Putinova cesta do Číny znamenat? "Já si myslím, že Čína bude dál posílat Rusům technologie takzvaného duálního využití, to znamená, že je můžete využít ve zbrojní výrobě. Viděli jsme, že ta návštěva je krátce po návštěvě Paříže, kde především Francie tlačila na to, aby Čína zdaleka tolik nepodporovala Rusko v té válce na Ukrajině," komentuje návštěvu pro eXtra.cz bezpečnostní poradce Andor Šándor.

"Viděli jsme tu společné velmi silné prohlášení Si Ťin-pchinga, že obě země budou spolupracovat na rozvoji jejich způsobů vidění světa, kde budou zásadně fungovat proti dominanci USA ve smyslu vytváření vícepolárního světa. To znamená eliminaci jednopolárního světa, který vedly Spojené státy. Ta návštěva určitě vedla k upevnění vztahů, protože jestliže někdo označí Čínu za svého hlavního protivníka, jako to udělaly USA, a pak ji nastrčí do náruče Ruska, se kterým Čína neměla vždy kdovíjaké vztahy, tak to mi přijde jako něco buď ďábelsky chytrého, nebo elementární nepochopení fungování světa a mocenského soupeření mezi různými zeměmi," pokračuje Šándor.

A jaké jsou vlastně osobní vztahy Putina a Si Ťin-pchinga? "Já si myslím, že ty vztahy se zlepšily tou válkou na Ukrajině. Řekl bych, že jsou láskou z rozumu, nikoliv ze srdce. To je velmi podstatné. Rusové navíc pustili Čínu jako další zemi do využívání Arktidy. To může být dar Ruska za pomoc Číny ve válce nejen materiální, ale i diplomatickou," upozorňuje bezpečnostní poradce.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy