Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Televizní program na Vánoce 2024 Helena Zeťová

Putin hraje s životy lidí ruletu, říká profesor z exilu. Ukrajinu na Vánoce zasypal raketami

Každoroční tisková konference Vladimira Putina trvala čtyři hodiny.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
putin

Ruský prezident Vladimir Putin čelí od začátku ruské invaze na Ukrajinu kritice nejen Západu, ale také i některých svých krajanů. Vyjádřit nesouhlas s válečným konfliktem ovšem pro mnohé Rusy představuje velké riziko. Své o tom ví bývalý profesor jedné z nejprestižnějších ruských univerzit Salavat Abylkalikov, který loni společně se svou rodinou uprchl ze země. V rozhovoru pro web Independent se rozpovídal o svém životě v Moskvě a mimo jiné řekl, že Kreml hraje se životy mladých mužů ruskou ruletu.

„Když v Rusku zahájili mobilizaci, aktivně jsem učil. Ale každý den, když jsem šel na univerzitu, jsem se bál toho, že mě chytí. Pro akademickou obec neexistovala žádná výjimka,“ uvedl Abylkalikov v rozhovoru pro web Independent. Policejní hlídky podle jeho slov číhaly na mladé muže s předvoláním do armády přímo u stanic metra v centru Moskvy. „Čekaly na muže, jako jsem já,“ doplnil.

Abylkalikov byl od začátku proti ruské invazi na Ukrajinu. Že je válka špatná a Rusku rozhodně nic dobrého nepřinese, se snažil vysvětlovat i svým studentům na škole. Mnozí to podle jeho slov chápali.

Časem se však atmosféra na škole změnila. Děkanem katedry, na které Abylkalikov přednášel, se stal Sergej Karaganov, který otevřeně podporoval válku a tvrdil, že Moskva by mohla zaútočit i na země NATO. Pro Abylkalikova a jeho těhotnou ženu se stal život v Moskvě hotovým peklem. „Čelil jsem vážným rizikům, včetně možného trestního stíhání, propuštění z práce a možných pokusů o nucený odvod do války,“ vysvětlil osmatřicetiletý profesor.

Největší strach měl právě o svou manželku a jejich nenarozenou dceru. „V Rusku jsou zdokumentovány případy, kdy byly děti odděleny od rodičů kvůli jejich protiválečným a opozičním aktivitám,“ řekl Abylkalikov s tím, že nechtěl, aby takový osud potkal i jeho rodinu.

Profesor nyní žije v Británii

Abylkalikov odcestoval z Ruska v létě 2023. Pomohla mu v tom britská charitativní organizace The Council for A-Risk Academics. Nyní žije s rodinou ve Velké Británii a působí jako hostující vědecký pracovník na Northumbrijské univerzitě. Tvrdí, že Kreml hraje s životy mladých mužů ruskou ruletu.

„Ruským dobrovolníkům jsou nabízeny značné jednorázové odměny, které se pohybují od 20 tisíc do 30 tisíc rublů (přibližně od 4830 do 7250 korun), a k tomu měsíční odměna ve výši 2500 rublů (asi 603 korun). V případě zranění obdrží 40 tisíc rublů (9664 korun). Pokud zemřou, dostanou jejich příbuzní odměnu 70 tisíc rublů (téměř 20 tisíc korun),“ řekl. Zdůraznil, že výše odměn není jednotná. Záleží na tom, odkud dobrovolník pochází.

Většina mobilizovaných podle něj pochází z malých vesnic a průmyslových měst a přihlášení do vojenské služby jim vydělá daleko víc než v běžném zaměstnání. „Hazard je spojen i s rizikem smrti. Přesto jsou lidé často ochotni tuto ruskou ruletu podstoupit a v mnoha případech jsou jejich rodiny ochotny toto rozhodnutí podpořit,“ dodal vědec.

Od počátku války proti Ukrajině uprchlo z Ruska nejméně 650 000 Rusů. Tvrdí to nezávislý portál The Bell. Zatímco někteří se domů již vrátili, Abylkalikov říká, že akademici, jako je on, se v nejbližší době zpět rozhodně nechystají.

Putin útočil i o Vánocích

Válečný konflikt proti Ukrajině trvá už více než tisíc dní. Boje neutichly ani o Vánocích, píše CNN. Rusové zahájili masivní útok na Štědrý den na Charkov. Výbuchy se ozvaly také v Dněpru, Kremenčuku či v Ivano-Frankivsku, informuje web Kyiv Independent. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil počínání šéfa Kremlu za „nehumánní“.

Dnes si Putin pro útok vybral Vánoce. Co může být více nelidské? Více než 70 raket, včetně balistických, a více než sto útočných dronů. Cílem je naše energetická infrastruktura. Rusové nadále bojují za přerušení dodávek elektřiny na Ukrajině,“ uvedl Zelenskyj na síti X.

Zdůraznil, že jde o promyšlený krok. „Každý masivní ruský úder vyžaduje čas na přípravu. Nikdy nejde o spontánní rozhodnutí. Je to promyšlená volba – nejen cílů, ale také načasování a datum,“ dodal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy