Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Putin hrozí válkou s NATO. Podle Šándora na to Rusko nemá sílu, zároveň ale varuje. Záležet bude na USA

Vladimír Putin a Andor Šándor
Zdroj: profimedia/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
NÁZOR

Ruský prezident Vladimir Putin (71) je v posledních dnech často v televizních zprávách. Jednak se konečně odvážil setkat s diváky a odpovídal na jejich otázky, navíc vyhrožoval Finsku. Co na to eXtra.cz řekl bezpečnostní poradce generál Andor Šándor? Bezprostřední nebezpečí podle jeho názoru nehrozí.

Andor Šándor: Vladimir Putin teď s NATO nechce válčit

Pane generále Šándore, připravuje se Rusko na válku s NATO? Někteří západní odborníci po rozboru posledních vyjádření Vladimira Putina mluví o rozmezí do pěti, maximálně osmi let od útoku.

Pět let mi připadá jako příliš brzy. Rusům trvalo téměř dva roky, než pochopili, o čem tak velký konvenční útok je. To není boj jako v Sýrii. Nemyslím si proto, že by se Rusko mohlo během pěti let dostat na takovou úroveň, aby si mohlo dovolit vést boj s Aliancí. Ale záleželo by na chování Washingtonu. Pokud by zvítězil Trump a šel až tak daleko, že by skutečně stáhl všechny americké vojáky z Evropy, bezpečnostní situace na našem kontinentu by se významně změnila ve prospěch Ruska.

A později?

Jestli bude Rusko ochotno jít například za dvacet let do války s Aliancí, to nejde odhadnout. To by byla jiná válka než na Ukrajině. Byla by jaderná se všemi strašlivými dopady, které by lidstvo zažilo. Nevíme, co bude v roce 2040, nepodceňoval bych je, ale momentálně to tak nevidím.

Putin před pár dny vyhrožoval, že Finsko kvůli vstupu do NATO čekají potíže, píší například Novinky.cz. Máme se bát dalšího konfliktu?

Finové mají přes tisíc kilometrů dlouhou hranici s Ruskem. To je pro Rusko nepříjemné, na druhou stranu tyhle výhrůžky sice musíme brát vážně, ale nedával bych je na roveň výhrůžek Ukrajině. Nemyslím si, že by Rusko nyní riskovalo útok a tím pádem válku s NATO.


Rusko na míle před Západem?

Hodně se nyní hovoří o ruské válečné výrobě. Je v ní daleko před Západem?

Určitě. Ruský válečný průmysl je natolik úspěšný, že mu Západ není schopen čelit, protože když se Putin rozhodne něco otevřít, tak se to udělá. V demokratických zemích to tak samozřejmě nejde.

Po nějaké době se odehrálo pečlivě režírované představení pro Rusy, v němž Putin několik hodin odpovídal na předem vybrané dotazy údajně občanů z lidu. Dostal ale ťafku, když v TV byla vidět esemeska tvrdící, že realita je mnohonásobně horší, než tvrdí ruský prezident, pak ho vlastní lidé překvapili, když do éteru pustili studenta s tváří a hlasem Putina, který se toho skutečného ptal na jeho dvojníky. Budou mít tyhle přešlapy dohru?

Těžko říct. Je otázka, kdo tu esemesku poslal a jestli to Putinovi bude stát za to, aby nechal zjišťovat, od koho to bylo. Není jediný, kdo přikrašluje situaci ve své zemi. Pro vyvážení musím připomenout starostu Kyjeva, který také říká, aby se přestalo lhát vlastním lidem a spojencům. Neměli bychom být obecně naivní.


A co ta AI?

Pokud jde o umělou inteligenci, tak to je skutečně vážné. Není problém to udělat tak, že říkáte svým hlasem něco, co si nemyslíte, a nejste to ani vy. Nedivil bych se pak reakci Putina, pokud ho to vyděsilo a pokud si v tu chvíli uvědomil rizika. Pokud nebudeme umět dobře AI korigovat, v nějaké pokročilé fázi může přijít na to, že největší problém tohoto světa jsme my, a může nás začít likvidovat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy