Putin nachází zastání v Evropě: Ke Slovákům, Maďarům a Nizozemcům se prý brzy přidá další český soused
V Evropě sílí sympatizanti Ruska. Německý deník Spiegel konstatuje, že napříč starým kontinentem se pomalu šíří vliv těch, kdo v ukrajinsko-ruském konfliktu stojí na straně režimu Vladimira Putina. Maďarsko má s Ruskem tradičně dobré vztahy, po posledních volbách se pomalu přidávají také Slováci a Nizozemci. Experti také varují, že k proruské alianci by se v případě vítězství populistů mohlo přidat také Rakousko.
Maďarsko je jedním z největších spojenců Ruska v Evropě. Je to jediná země, do které stále jezdí na návštěvy ruští politici, ačkoliv je tato země členem Evropské unie, která se zavázala pomáhat napadené Ukrajině. V létě například do Maďarska zavítal ruský ministr zdravotnictví. Maďaři sice prohlašují že Budapešť chce ponechat otevřené komunikační kanály, zároveň ale nikdy neodsoudili Rusy za to, že na Ukrajinu násilně vpadli a nelegálně si přivlastnili území.
Fico nabral proruský kurz
Slovensko nabralo silně proruský kurz po vítězství Roberta Fica ve volbách. Ten krátce po nich prohlásil, že na Ukrajinu zemi prostě došly peníze. Jeho vláda odmítla dodávky zbraní a munice na Ukrajinu ze zásob slovenské armády, a ačkoliv se jeho spolupracovníci snažili výroky mírnit, je nad slunce jasné, na kterou stranu se premiér přiklání. Při jeho návštěvě v Česku mu několik desítek demonstrantů dalo jasně najevo, co si o jeho přístupu k Rusku myslí, jak zachytil fotoreportér eXtra.cz.
Wilders chce ukončit pomoc Ukrajině
Jako nejhorší noční můru pro Evropskou unii označil server Politico také vítěze voleb v Nizozemsku, Geerta Wilderse. Jak dnes napsala agentura Bloomberg, v Nizozemsku už se uvažuje o tom, že se zruší vojenská pomoc Ukrajině.
„Věříme, že bychom neměli poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině, zatímco nejsme ani schopni ubránit vlastní zemi,“ řekl podle agentury Wilders v nizozemském parlamentu.
Rakouští Svobodní mají vazby na Kreml
Čtvrtý kandidát do proruské aliance je podle německého deníku Spiegel Rakousko. S obavami se tam pohlíží na stranu FPÖ, která už čelila několika nařčením z úzkého spojení s Putinovým Jednotným Ruskem.
Strana se sice obvinění brání, nicméně o vazbách na Kreml mluví i bývalí příslušníci špionážních služeb. Peter Gridling, který v letech 2008 až 2020 vedl rakouskou zpravodajskou službu BVT, řekl listu Financial Times, že strana Svoboda má nadále vazby na Kreml, i když válka na Ukrajině a nedávné spory o ruské vměšování ji donutily být diskrétnější.