Putin výsledky eurovoleb uvítá. Jdou mu naproti ve válce proti Ukrajině, říká Šándor
V celé Evropě po volbách do Evropského parlamentu posílily hlasy napomáhající Rusku. Některé se ohánějí mírovým praporem, jiné natvrdo odmítají pomoc napadené Ukrajině. Že by měl ale Vladimir Putin slavit, to si podle vyjádření pro eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor nemyslí.
Andor Šándor: Nálady proti Ukrajině rostou
Bezpečnostního poradce jsme se zeptali, jestli z výsledků voleb do Evropského parlamentu bude podle něj ruský diktátor Vladimir Putin skákat radostí, když proruské síly získaly větší váhu než dosud. A co to znamená pro nespravedlivě napadenou a týranou Ukrajinu?
„Nemyslím si, že to jsou až tak přelomové výsledky, že by měl Putin jásat. Minimálně do amerických voleb ne, protože Joe Biden sliboval Ukrajincům pomoc i nadále. Ze strany francouzského prezidenta Macrona jsme slyšeli sliby ohledně letadel Mirage. Teď se tam ale rozpouští parlament,“ připomíná pro eXtra.cz generál Andor Šándor.
„To, že se to posunulo ve směru proti náladám na podporu na Ukrajinu, to je celkem jisté. Nejsem úplný znalec legislativy Evropského parlamentu, ale zahraniční politika je podle mě stejně pořád hlavně v rukou národních států. Parlament může leccos ovlivňovat, rozhodnutí může být stále na národních vládách,“ domnívá se.
Rána, ale ne fatální
V celé Evropě získaly víc mandátů různé proruské a protiukrajinské strany.
„Je to jistě posun ve směru, který Putin uvítá, že by teď ovšem měl důvod trhat špunty u šampusu, to si úplně nemyslím. Pro podporu Ukrajiny je to do jisté míry rána, ale že by se mi zdála jako vyloženě fatální, to bych neřekl. Uvidíme, jaké bude uspořádání ve frakcích, kdo obsadí Evropskou komisi, jak zareaguje Evropská rada,“ uvažuje nahlas generál.
„Také bude záležet na zdarech a nezdarech Ukrajiny ve válce. Když se budou problémy prohlubovat, paradoxně to může vést jak k vyšší, tak k nižší podpoře nebo přímo k nepodpoře. Ale to předem neumím odhadnout,“ naznačuje.
Nedávno mimochodem odmítl tvrzení Putina o nelegitimnosti ukrajinského prezidenta, zvlášť poté, co sám ruský vůdce vyhrál v parodii na volby.
Proruské hlasy budou mít pré
Že by tedy šlo o úplné otočení kormidla politiky EU vůči Ukrajině, to se bezpečnostnímu poradci nezdá. A proruští kritici budou mít žně. Třeba i proto, že Putin uvažuje o míru, podle kritiků ovšem jen naoko.
„Neříkejme proruské, ale protiválečné hlasy. Ty teď budou víc slyšet a budou víc ovlivňovat. V politice je ovšem vše otázkou nějakých dohod. Jedni ustoupí v jednom, druzí jinde. Konečný výsledek může být jiný, než by se dnes možná zdálo,“ doplnil pro eXtra.cz Andor Šándor.