Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Putinova peněženka zeje prázdnotou: Na válku si půjčuje přes 300 miliard korun

Vladimir Putin nevypadá v poslední době zrovna nejlépe.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
PRÁZDNÁ KASA

Rusko válka pořádně vyčerpává. Na jedné straně má desetitisíce padlých a tisíce kusů zničené techniky na Ukrajině, na druhé straně na ruský režim dopadají drtivé sankce Západu. Ten se zároveň snaží zbavit ruské ropy a plynu, což pro východní velmoc rozhodně nevěstí dobrou budoucnost. Putinův režim se snaží udržet nad vodou, a tak si bere rekordní půjčky.

Za dva týdny vstoupí v platnost sankce Evropské unie na dovoz ruské ropy. Rusko ale mezitím přišlo o 90 procent svého trhu v severních zemích EU, píše agentura Bloomberg. Do Rotterdamu, což je pro Rusko jediná zbývající evropská destinace pro námořní dodávky mimo oblast Středozemního a Černého moře, Rusko během čtyř týdnů do 18. listopadu dopravovalo pouze 95.000 barelů suroviny denně. Ještě začátkem února přitom putovalo do přístavů v regionu denně více než 1,2 milionu barelů ropy, píše ČTK.

Evropská unie se dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Ve stejné datum pak má začít platit cenový strop na dodávky ropy po moři, na konkrétní částce se ale ještě partneři neshodli. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba. Embargo je součástí sankcí, které západní země zavádějí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Rusko se tak teď dostává do obrovských problémů, hlavně co se financí týče. Svědčí o tom i rekordní emise dluhopisů - v přepočtu přes tři sta miliard korun, kterou ruská vláda vydala. Je největší za posledních několik let. Na co peníze potřebuje, je jasné - financování války je obrovsky finančně náročné. Statisíce mužů, desetitisíce kusů zastaralé techniky, která potřebuje velké množství údržby, píše Daily Mail.

Podle britského ministerstva obrany, které situaci komentuje, se Rusko snaží nastřádat co nejvíce hotových finančních prostředků, než se jeho finanční situace zhroutí. Vysvětluje to také, proč si půjčuje v podstatě od vlastních lidí a firem formou dluhopisů - na světě není příliš institucí, které jsou ochotné Putinovu režimu půjčit. To by ale nebyl takový problém jako to, že není jisté, zda Rusko bude schopno po případné prohře závazky splácet.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy