Putinovi došla trpělivost s wagnerovci: Přestal je financovat a Lukašenko je žene ze země
Moskva pravděpodobně ukončila finanční podporu ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, tvrdí britské zpravodajské zdroje. Tamní ministerstvo obrany na Twitteru rovněž upozornilo na údajné snížení počtu členů skupiny a její restrukturalizaci, která má být reakcí právě na finanční tlak, ve kterém se soukromá armáda vedená Jevgenijem Prigožinem nalézá. Důvodem může být i snaha šetřit na mzdových nákladech.
Od neúspěšné červnové vzpoury wagnerovců ruský stát zakročil proti některým dalším obchodním zájmům majitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. „Existuje reálná možnost, že Kreml už skupině neposkytuje prostředky,“ uvedlo v neděli britské ministerstvo na Twitteru.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 13 August 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) August 13, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/kqqs8BQtnU
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/SWEsdzEGl2
Jestliže ruský stát už wagnerovcům finance nedává, jsou druhým logickým zdrojem financí běloruské úřady, tvrdí Londýn. „Jenže značně velká (ozbrojená) síla by znamenala významný a potenciálně nevítaný odliv skromných běloruských zdrojů,“ upozornilo britské ministerstvo.
Skupina ve vyhnanství
Wagnerovci 24. června zahájili z okupované Ukrajiny tažení na Moskvu, namířené údajně proti vedení ruské armády a ruskému ministerstvu obrany. Několikahodinová vzpoura však vyzněla do ztracena, když ruský tisk ještě týž den překvapivě informoval, že se běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi povedlo dojednat s Prigožinem návrat bojovníků na základny.
Šéf Kremlu Vladimir Putin poté v projevu k národu vyzval členy Wagnerovy skupiny, aby vstoupili do armády, nebo odešli do Běloruska. Řada z nich se skutečně do země, která je nejbližším spojencem Ruska, přesunula. Minulý týden však přišel telegramový kanál VChK-OGPU s informací, že wagnerovci byli z Běloruska prakticky vyhnáni. Autobusy je údajně měly odvážet po pěti až šesti stech mužích do Ruska na „dovolenou“, která však nemá pevný termín.
Patová situace může být u konce
Důvodem odjezdu může být skutečnost, že Lukašenko odmítl platit náklady wagnerovců, protože očekával, že peníze na jejich výdaje přijdou z Ruska. Informoval o tom vojenský analytik, který na Twitteru vystupuje pod přezdívkou ChrisO, a podobně hovoří i zdroje týdeníku Newsweek. Kanál naznačil, že někteří bojovníci cestují do ruských měst Voroněž, Rostov na Donu a Krasnodar, část z nich má však mít namířeno i do africké Libye.
Podrobnější náhled do situace poskytl americký Institut pro studium války (ISW), který upozornil na existenci zpráv o tom, že se „některé body“ dohody týkající se wagnerovců mezi Putinem a Lukašenkem zhroutily. Úplné nebo i jen částečné stažení wagnerovců z Běloruska by podle institutu znamenalo konec krátké, ale napjaté patové situace na východním křídle NATO. Polsko, Litva i Lotyšsko totiž v reakci na přítomnost bojovníků poblíž svých hranic v regionu navýšily počet svých vojáků.
Samotný Prigožin se měl na veřejnosti naposledy ukázat v půlce července, kdy prostřednictvím hlasové nahrávky promluvil ke svým vojákům v Bělorusku. Už tehdy se však vyrojily spekulace, zda jde skutečně o jeho hlas. Zdá se také, že navzdory jeho vzpouře na šéfa wagnerovců ruský vůdce Vladimir Putin nezapomněl – firmy spojené s Prigožinovým korporátem Concord Catering totiž získaly několik obřích zakázek na dodávky jídla do ruských škol a na různé úřady. Celkově by mělo jít o zakázky v ceně 1,1 miliardy rublů, tedy asi 236 miliard korun.