Putinovu milenku vyslali na Sibiř: Alina si dělá zálusk na prezidentovo místo
Putinova milenka Alina Kabajevová (39) byla „přesunuta“ z pohodlného švýcarského exilu, kde dlouhodobě žila i se svými dětmi, na ruskou Sibiř. O tom, co stojí za jejím nečekaným přesunem do Omsku, spekuluje britský list Mirror, který mluvil s bývalou ruskou poslankyní o možné politické roli Kabajevové.
Milenka a pravděpodobná manželka Vladimira Putina (70) a matka jeho dětí, Alina Kabajevová, byla podle informací listu Mirror poslána na Sibiř – tedy více než dva tisíce kilometrů od luxusního paláce Gelendžik na černomořském pobřeží, který má sdílet s ruským vůdcem.
Kabajevová podle západních médií přitom žila dlouhodobě ve Švýcarsku, kde měla pobývat i s dětmi, které má s ruským diktátorem. Sankce reagující na Putinovu invazi na Ukrajinu však výrazně omezily její cesty na Západ – místo toho tak odletěla za přísných bezpečnostních opatření do sibiřského Omsku jako zvláštní host jedné gymnastické události.
Šéfka ruského senátu se chystá na důchod
Kabajevová – bývalá olympijská vítězka z Athén 2004 a bronzová medailistka ze Sydney o čtyři roky dříve – se na veřejnosti objevuje jen výjimečně. Není přitom jasné, jak dlouho na Sibiři zůstane. S jistotou lze však tvrdit, že Omsk je vzdálen více než dva tisíce kilometrů od dvojice paláců, které sdílí s Putinem – jeden je ukrytý v lesích u Valdajského jezera na severu Ruska, druhý v Gelendžiku na vrcholu útesu s výhledem na Černé moře, jak vypátral investigativní web Projekt.
Vše se navíc děje uprostřed spekulací, že Kabajevová usiluje o významnou politickou roli v Putinově režimu. Podle jedné z teorií chce nahradit mocnou předsedkyni Rady federace (horní komory ruského Federálního shromáždění – pozn. red.), 74letou Valentinu Matvijenkovou, nejvýše postavenou úřednici v Putinově okolí. O té se všeobecně soudí, že je připravena odejít do důchodu. Dvojice žen byla minulý měsíc navíc viděna společně v gymnastickém centru Kabajevové v Soči.
Chápe rizika, pokud Putin zemře
Že je tato teorie založena na pravdě, tvrdí například bývalá ruská poslankyně a disidentka Marija Maksakovová (45). „Cílem Kabajevové je skutečně převzít roli Matvijenkové. I když se to zdá být dost těžké, Kabajevová chápe budoucí hrozby – zejména rizika pro ni a jejich děti, pokud Putinovo zdraví selže a on už nebude prezidentem,“ vysvětluje Maksakovová.
„Uvědomuje si také, že její sportovní kariéra a medaile ji před možným nepěkným osudem nezachrání,“ uzavírá disidentka. Tento mocenský tah zohledňující rodinné vazby by okamžitě vyvolal zvěsti o tom, že by Kabajevová nakonec mohla nahradit samotného Putina ve funkci prezidenta. Bývalá gymnastka, která měla při setkání s Matvijenkovou na ruce snubní prsten svědčící o tajném sňatku s Putinem, byla obklopena houfem bodyguardů státní tajné služby.