Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Rajský plyn je znovuobjevenou drogou mladých: Zažil jsem i schízu, bylo to strašidelné, líčí Vítek

Bombičky rajského plynu k výrobě šlehačky.
Zdroj: Wikimedia Commons
omamná látka

Možná jste už někdy slyšeli o rajském plynu. Vdechování této látky, která se používá ve zdravotnictví jako uspávadlo, a najdete ji třeba ve šlehačkových bombičkách, je oblíbenou kratochvílí mladých. Hrozí však po jejím užití vážnější následky? "Jednou jsme dokonce měli bombičkou vyvolaný záchvat a schízu, bylo to strašidelné, i když ten člověk si z toho pak nic moc nedělal," popsal pro eXtra.cz svou zkušenost Vítek.

Mladí lidé vždy hledali způsob, jak se dostat do jiného stavu vědomí a užít si zábavu. Mezi látky, které jsou mezi mládeží kvůli jejím účinkům oblíbené, patří i takzvaný rajský plyn neboli oxid dusný. Ten se používá jednak v medicíně jako anestetikum, ale též jako hnací plyn třeba do šlehačkových sprejů.

Zdá se, že v poslední době se užívání této látky stalo opět populárním. Ve Velké Británii proto přistoupili k jejímu úplnému zákazu. Za opakované užití plynu tam hrozí až dva roky vězení.

Vítek: Po užití vídám barevné obrazce

O svou zkušenost z rekreačního užití rajského plynu se s redakcí eXtra.cz podělil Vítek. "Já vidím fraktály, nekonečně detailní barevné geometrické obrazce, které se objeví všude v prostoru, a i hudba se jakoby rozloží do detailnějších potrhaných vzorců. Jako kdyby se každá frekvence, co hraje, najednou oddělila od ostatních, a slyším je sice najednou, ale zvlášť, jako deset houslí každou sólo," popisuje své pocity.


Výpověď jeho kamaráda je trochu odlišná: "Mně to přijde jako takové zhuštěné zhulení, ale s tím, že jde o kondenzovaný zážitek do jedné minuty. Nic zvláštního při tom nevidím, hudba je taková přerušovaná, jako když se něco zasekne. A cítím takové pulzy, obzvlášť, když začnu pak normálně dýchat, tak se to s každým pulzem vrací do normálu a rozlévá se takový pocit úlevy, to je fajn. A vždycky mně začne brnět nějaká část těla a pak to s kyslíkem odezní," dodává svou zkušenost mladík, který si přál zůstat v anonymitě.

Bombička vyvolala záchvat

Vítek si prý dá rajský plyn jen střídmě, třeba pět bombiček na akci, jednou za několik měsíců. "Ale mám v přátelích i takové, kteří dokážou i vyšší – třeba desítky za večer na akci. Tam už bych se bál nějakých následků. Jednou jsme dokonce měli bombičkou vyvolaný záchvat a schízu, bylo to strašidelné, i když ten člověk si z toho pak nic moc nedělal (a moc nepamatoval), určitě je vhodné, aby vždy byl někdo v okolí při smyslech, aby případně dokázal člověka uklidnit/pohlídat. Zajímavé mi ještě přišlo, že když se o tom člověk zmíní u předchozích generací, tak praktiku rajského plynu ze šlehačkovače také znali," doplňuje Vítek.

Hrozí při užívání rajského plynu nějaké vážnější následky? "Oxid dusný je využíván k tlumení bolesti mírné až středně silné intenzity například při stomatologických zákrocích, endoskopických vyšetřeních, stále častěji také v rámci porodnické analgezie. V anesteziologii je obecně využíván doplňkově, umožňuje snížení celkových dávek běžných inhalačních a nitrožilních anestetik, to vede k omezení jejich nežádoucích účinků," vysvětluje pro eXtra.cz neuroložka Zuzana Forejtová.

Užívání má podle neuroložky řadu vedlejších účinků

Oxid dusný má podle ní tendenci prosakovat a následně expandovat ve vzduchem naplněných dutinách, jeho podání tak může vést k rozvoji pneumoperitonea (tj. vzduch ve střevech), pneumocefalu (tj. vzduch v intrakraniálním prostoru) nebo výraznému zhoršení pneumothoraxu (tj. nahromadění vzduchu nebo jiného plynu v pleurální dutině vedoucí ke kolapsu plíce). Předpokládá se, že má také podíl na pooperační nevolnosti nebo zvracení.


Opakovaná a častá expozice oxidu dusnému může mít podle Forejtové i řadu vedlejších účinků na organismus. "Má potenciál k vyvolání závislosti, narušuje metabolismus vitamínu B12, folátu a syntézu DNA vedoucí k myeloblastickým změnám v kostní dřeni (tj. megaloblastová anemie, leukopenie), může mít neurotoxické účinky. Popsány jsou případy rozvoje myeloneuropatie či subakutní degenerace míchy. Zvýšené riziko mají pacienti s deficitem vitamínu B12, kyseliny listové nebo pacienti s imunodeficitem," vysvětluje lékařka.

Z hlediska četnosti užívání to však v Česku zatím příliš velký problém není. Alespoň podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. "Naše čísla a ani hlášení to moc neukazují. Víc se to objevuje v Holandsku a Dánsku, myslím, ze i někde na Pobaltí. Riziko to ale být může," uvádí Vobořil pro eXtra.cz.

Ve Velké Británii to podle něj byla zcela běžná látka ve zdravotnictví. V ČR je to však již více než 30 let mnohem více regulováno. "Užívání většiny látek u mladistvých poslední léta naštěstí klesá. Na vzestupu jsou spíše tzv. digitální závislosti," dodává protidrogový koordinátor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy