REPORTÁŽ: Aktivista protestoval za Palestinu v dámských šatech. V Gaze by ho čekalo peklo
Ve středu večer se konala další demonstrace na podporu Palestiny. Na pražském Staroměstském náměstí se sešlo několik desítek lidí, kteří po krátkém vyjednávání s policisty zahájili poměrně poklidný protest. Redakce eXtra.cz byla u toho a nemohli jsme si nevšimnout několika poměrně zvláštních úkazů. Některých jsme už byli svědky na minulé demonstraci, jiné ale byly zcela nové a podstatně bizarnější.
Oproti minulým akcím ukázali pořadatelé přeci jen nějakou sebereflexi. Neskandovalo se heslo "From the river to the sea, Palestine should be free," které se v několika zemích začalo považovat za nenávistné a policisté, kteří na místě hlídali veřejný pořádek, se s pořadateli dohodli, že podobná hesla nebudou používat. V opačném případě by policisté demonstraci okamžitě rozpustili, takže pořadatelům toho příliš nezbývalo.
Co se ovšem zase nestalo, bylo odsouzení extrémně brutálního útoku ze sedmého října, kdy jednotky Hamásu vraždily cíleně ženy, děti i staré lidi, padly celé rodiny, aby se pak před vojáky izraelské armády mohly zbaběle schovávat mezi civilisty, kterým podle důvěryhodných zdrojů dokonce brání odejít. To se zřejmě opravdu očekávat nedalo. Stejně jako nenávistné projevy vůči Izraeli a hlavně Židům. Z některých konverzací o Židech vyslechnutých v davu se člověku obrací žaludek a ukazuje se, že náboženství je tu tím skutečným problémem.
Za Palestinu v dámských šatech
Vrchol bizarnosti a vyprázdněnosti některých myšlenek demonstrantů však přichází, když si všímáme muže s plnovousem, který má na sobě dlouhou vzorovanou sukni, punčochy a růžové dámské tenisky. Jednoznačně identifikovat nejde, protože si tvář kryje rouškou, ale po několika potlescích jsme si jisti, že je tu právě na podporu Palestiny. Otázka, která nás okamžitě napadá, je vcelku jednoduchá: Co by Palestina udělala pro podporu tohoto muže?
V arabském světě je nošení oblečení, které je určeno druhému pohlaví, striktně zakázané, islámské právo má na něj poměrně jasný a velmi odmítavý postoj. Je tak pravděpodobné, že pokud by se aktivista vydal třeba do Gaza City, hlavního města území, za které protestuje, s největší pravděpodobností by skončil ve vězení a soud by jej odsoudil za mravnostní trestný čin. Zrovna v těchto zemích nejsou vězení nijak luxusní a mnohdy připomínají peklo na zemi. Muž tedy protestuje za národ, který by jej uvěznil jen za to, jak vypadá, aniž by stačil promluvit.
Diskuze? Ne, díky
Za mladým mužem míříme a rádi bychom se ho na evidentní rozpor zeptali. Představujeme se jako novináři a rovnou se ptáme. Na naši otázku však jakkoliv odmítne odpovědět a jeho kolegyně, která rozhovoru naslouchá, se rozčiluje nad tím, že si celé setkání na veřejném místě nahráváme. S poměrně rozporuplnými myšlenkami si tedy jdeme po svých a nemůžeme se ubránit pocitu, že někteří lidé absolutně netuší, za koho bojují.