Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Reportáž: Anglie se zahalila do černé. Smutek a žal jsou vidět na každém kroku

Reportáž: Anglie se po smrti královny Alžběty II. zahalila do černého
Zdroj: Profimedia.cz/Tereza Abazid/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 18 fotografií
Reportáž

Britové zažívají smutek, jaký nepoznali od smrti krále Jiřího VI., tedy dlouhých 70 let. Skon královny Alžběty II. je velkou ranou, kterou většina tamních lidí doufala, že nikdy nezažije. Avšak ani milovaná panovnice nebyla nesmrtelná, a tak se Spojené království zahalilo do černého. Právě tam se nyní nachází i zpravodaj redakce eXtra.cz, který tak truchlivou amosféru zažívá na vlastní kůži. O tom, jaké to je, se můžete dočíst na dalších řádcích. 

Ať už se Britové dostali do sebevíc svízelné situace, vždy měli jednu jistotu. Tou byla královna Alžběta II., která pro svůj lid po dlouhých 70 let zajišťovala stabilitu a veřejnost ji za to milovala. Ačkoliv se vědělo, že čas panovnice, kterou loni v dubnu opustil princ Philip, se nevyhnutelně chýlí ke konci, její čtvrteční smrt byla pro většinu lidí velkou ránou. Anglie se tak zahalila minimálně do desetidenního smutku, jaký si v Česku sotva dovedeme představit.

Každý tištěný deník v zemi den po skonu královny vydal titulní stranu s její podobiznou. "Naše milovaná královna je mrtvá," psal Daily Express. "Naše srdce jsou zlomená," zněl titulek Daily Mailu. Prakticky všechny noviny připojily speciální přílohu týkající se Alžběty II., která tak vytlačila veškerý ostatní obsah. Ten v tu chvíli stejně nejspíš nikoho ani nezajímal.

Královna jako člen rodiny

Smrt královny reflektují samozřejmě i rádia. Každá stanice hlásí, že "hraje na počest Jejího Veličenstva, naší milované královny Alžběty". Je navíc historickou tradicí, že rádia z úcty k zesnulému monarchovi nehrají příliš veselé písničky. Smrt královny plní i televizní kanály. Jediným, kterým se to vyhnulo, jsou ty zaměřené na dětské pořady.

Smuteční atmosféra je pak znát i v ulicích. Například v rodišti legendárního dramatika, básníka a spisovatele Williama Shakespeara Stratfordu nad Avonem, kde se zrovna v pátek nacházel zpravodaj eXtra.cz, byly všechny vlajky vyvěšeny pouze na půl žerdi. Ostatně jako v celé Anglii. Na vrcholu stožárů jsou umístěné výzdoby v podobě královské koruny. Podobizny milované panovnice pak najdete ve výlohách téměř každého obchodu a podniku, včetně třeba kadeřnictví. A to jak na vesnicích, tak ve velkých městech.

"Je to, jako kdyby zemřela má babička. Nerozumím tomu. Byl to hrozný šok pro všechny. Byla matkou a babičkou nás všech...," řekla pro eXtra.cz Catherine ze Statfordu nad Avonem. Její reakce pak přesně vystihuje aktuální náladu většiny Britů. Nevypadá to, jako kdyby ztratili panovníka či politika, ale jako kdyby přišli o milovaného člena rodiny.

Lidé tak již od pátku nosí květiny před Buckinghamský palác i na řadu dalších míst, jako třeba před birminghamskou katedrálu. Na trávníku před ní leží desítky až stovky kytic a smutečních věnců. Každý chce vzdát tichou vzpomínku za uctívanou panovnici, která službě své zemi zasvětila celý život.

Turisté mají smůlu

V kostelech, jako třeba v tom, kde spočívá nejslavnější dramatik světa, lidé zapalují ve vzpomínce na královnu svíčky, nechybí ani obří knihy s kondolencemi a vzkazy. "Děkujeme za vaši skvělou službu, budete nám moc chybět," napsal do ní jeden z návštěvníků. "Bůh žehnej královně," psali další, kteří vyzdvihli Alžbětin přínos nejen zemím Commonwealthu, ale i celému světu.

Z úcty ke královně zavřela i velká část obchodů. "Udělala bych to také, ale nakonec mi bylo líto turistů, kteří k nám přijeli a tato nešťastná událost jim překazila plány," vysvětlila pro eXtra.cz zdrcená Rose (20), majitelka jednoho z obchodů se suvenýry. Turisté to následující dny budou mít skutečně těžké, jelikož i jindy veřejně přístupné památky jsou z úcty ke královské rodině výjimečně zavřené. V Anglii tak aktuálně panuje atmosféra, jakou nejspíš nikde jinde na světě jen tak nezažijete.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy