REPORTÁŽ: Den s Andrejem Babišem: Agresivní důchodci, snaživí starostové a předvolební cirkusová jízda
Kolem Andreje Babiše to žije. Se svým obytňákem vyrazil na turné po republice, podobně jako v devadesátých letech Miloš Zeman se svým autobusem Zemákem. Rozmlouvá se svými příznivci, ale i tvrdě naráží na své odpůrce. My jsme s bývalým premiérem a dost možná budoucím prezidentem strávili den ve Středočeském a Ústeckém kraji a pozorně sledovali, jak lidé na jeho kampaň reagují.
Startujeme v devět ráno ve středočeské Unhošti. Babišův karavan už je připravený, stejně tak tým bodyguardů. Oproti výjezdům do jižních Čech, kde se ke slovu dostali hlavně Babišovi odpůrci, jsou nyní ochranky dvě. Ta nejbližší je v civilu, statní mladíci, oblečení do o několik velikostí menších triček, opravdu budí respekt. A to i bez pistolí za pasem, které po článcích z minulého týdne zřejmě nechali doma.
Dvě ochranky
Pak je tu druhá, nová ochranka. Přijíždí autem nápadně připomínajícím civilní policejní vozidlo, nechybí ani maják za sklem. Mají trička hnutí ANO a na krku pásky Ochranná služba a ANO. Fungují částečně jako pořádková služba a částečně jako distributoři propagačních předmětů. Ale i přes jejich úsměvy je vidět, že protesty v jižních Čechách pro ně byly jako studená sprcha a konfrontace s odpůrci pro ně nic příjemného nejsou. Andrej Babiš začíná mluvit.
Iniciativní starosta
Jak se mítink v Unhošti rozjíždí, ozývají se první protestující. Obecně platí, že čím menší město, tím jednoznačnější je Babišova podpora a méně nápadní jsou jeho odpůrci. Babiš to dobře ví a je vidět, že v menších městech se cítí mnohem lépe. Přispívají k tomu i úslužní komunální politici, kteří by pro Babiše v zápalu kampaně udělali cokoliv. "Jeďte si stoupnout jinam, tady nemůžete parkovat," řítí se k nám starší muž a promptně nás vykazuje z návsi v Žižicích, kam se mezitím Babiš s týmem přesunuli.
Babiš chce na mítincích oddělit odpůrce: V žádném případě, je to nelegální, říká policejní prezident
Po chvilce však zjišťujeme, že muž, který se ukázal být místním starostou Vratislavem Rubešem, nás z parkovacího místa vyhnal jen proto, aby si na něj mohla stoupnout Babišova ochranka. Po krátké konfrontaci s poněkud bizarními argumenty a krátké diskuzi starosty s poslankyní a bývalou hejtmankou Vildumetzovou přichází Vratislav Rubeš s omluvou a nabídkou občerstvení. Omluvu přijímáme, řízky s díky odmítáme. Podobná příhoda skvěle ilustruje, jak někdy ušlechtilá myšlenka, která v hnutí ANO přijde odspodu, může skončit ne úplně šťastně.
Agresivní senioři
Podobné jako s Babišovými spolustraníky je to i s podporovateli hnutí ANO. K našemu obrovskému překvapení se do fyzických konfrontací v drtivé většině případů nepouští mladí lidé, ale ti z důchodové kategorie. V Ústí se potvrzuje to, že čím větší město, tím více odpůrců. S prvním slovem Andreje Babiše se spouští orchestr píšťalek, které na fanoušky ANO v důchodovém věku působí jako rudý hadr na býka. K asi čtyřicetiletému muži na mítinku v Ústí, který ze všech sil píská, přiskakuje starší žena s berlí a bolestivě jej zasahuje do hlavy. Tohle opravdu nikdo nečekal. Muži nic není, incidentu se spíše pousměje, ale je vidět, že je razancí útoku zaskočen.
Jsme svědky ještě několika konfliktů mezi staršími občany, nic však na úrovni, kterou by nevyřešili policejní preventisté, zásah uniformovaných strážců zákona naštěstí není třeba - až na jeden exces s asistentem poslankyně Evy Fialové, který se choval tak, jako kdyby do davu dorazil z neonacistických demonstrací v ústecké Matiční ulici koncem devadesátých let. Jak může dělat asistenta poslankyně? To chápeme jen velmi těžko.
I přes všechny popsané patálie a úsměvné příběhy však Andrej Babiš s kontaktní kampaní slaví obrovský úspěch. Recept je přitom až směšně jednoduchý - přijet za lidmi a naslouchat jim. To totiž skoro nedělá žádný z jeho konkurentů jak v komunálních, tak v prezidentských volbách.