Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

REPORTÁŽ: Ghetto v Krupce si svoje nejhorší roky už prožilo. Teď se pomalu zvedá ze dna

Ghetto v Krupce se zvedá ze dna. Co kdysi problémové lokalitě pomohlo?
Zdroj: extra.cz/Jiří Masojídek, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 17 fotografií
reportáž

V našem seriálu, ve kterém se snažíme zmapovat život v nejznámějších českých ghettech, jsme se dostali na Teplicko, do města jménem Krupka. Místní ghetto se nechvalně proslavilo pro útoky, krádeže, ale i demonstrace neonacistů, kteří chtěli ukončit údajný romský teror. V posledních několika letech ale o Krupce příliš slyšet nebylo. Jak se místní ghetto změnilo za poslední dobu? Redakce eXtra.cz vyrazila na obhlídku.

V Krupce bývalo pořádně horko. Když si do vyhledávače zadáte název tohoto města, ležícího asi pět kilometrů od Teplic, příliš pozitivních zpráv na vás zrovna nevyskočí. Dvě znepřátelené rodiny se popraly, zasahovala policie. Víc než 50 Romů napadlo policisty. Dělnická strana tu pořádala demonstrace. Krupka rozhodně nebyla místem, kde by většina lidí z Česka chtěla žít. Problémy se tu hromadily prakticky od počátku nového tisíciletí a svého vrcholu dosáhly před pěti šesti lety. Od té doby o Krupce nebylo slyšet. Co se změnilo?

Nejdříve se na nechvalně proslulé sídliště v horní části města vydáváme na vlastní pěst. Po zkušenostech ze Šluknovského výběžku, sídliště Mojžíř v Ústí či Janova čekáme leccos. Jsme připraveni na rozpadlé opuštěné paneláky, děti i dospělé všude po ulicích, vraky aut a všudypřítomný nepořádek. Nemůžeme být ale dále od pravdy. Tady se evidentně hodně změnilo.

Překvapení na začátek

Sídliště nepůsobí o nic více vybydleně než podobná místa, na kterých se žádní nepřizpůsobiví nenachází. Paneláky, které byly ještě před několika lety vybydlené a zavřené, postupně procházejí rekonstrukcí. Na ulici nepotkáváme žádné bezprizorné děti a dospívající.

Hned se ptáme několika místních. "Bydlím tu osm let, od té doby jsou tyhle baráky prázdné. Jsou ale zabezpečené, dovnitř se nikdo nedostane," říká asi pětatřicetiletý muž, kterého před prázdnými domy oslovujeme. Když srovnáme stav paneláků třeba právě s litvínovským Janovem, je na tom Krupka nesrovnatelně lépe. Některé domy nevypadají nejčistěji, někteří nájemníci asi budou ze slabších sociálních skupin, nenarážíme ale na všudypřítomný nepořádek, vybydlené chodby a rozbitá okna. Dokonce i prázné paneláky pomalu procházejí rekonstrukcí, jsou vidět třeba fungl nové balkony. Trochu "divočeji" na nás ale působí místní samoobsluha, kolem které jsou skupinky mladých, kteří se na nás netváří zrovna přívětivě.

Setkání s místními

Dáváme si sraz s jednou ze zdejších celebrit. Pavel je tak trochu místní celebrita, je bývalým členem zaniklé rapové skupiny Dela Negra, která se v Krupce před lety vytvořila. Místní mládež ho zná a má mezi nimi velké slovo, takže když se k němu připojujeme s velkým fotoaparátem, nevraživost místních proti fotografování je ta tam. Pavel prožil na sídlišti mládí a rád se sem vrací. Po chvilce s námi jde celá partička místních mladíků.

Jak vzpomíná na drsné časy v Krupce? "Dřív to tu nebylo nic moc, byznys s chudobou tady kvetl a byla tu spousta problémů. Ty jsou ale pryč." Jak je to ale možné? Tuhle otázku nám částečně zodpovídá Martin Miko, dlouholetý redaktor webu G.cz a teplický patriot, který nás doprovází. "Podle mě to má více faktorů. První část asi rozjely zákazy, které se na sídlišti schválily. Nesmí se tam pít alkohol, vyhlásily se bezdoplatkové zóny, to byla první fáze. Pak se v Krupce postavila velká průmyslová zóna a spousta místních tam našla práci. Nemají lidi, berou skoro každého a rozhodně nenabízejí nějaké malé peníze," vysvětluje Miko.

Problémy s neonacisty

Skutečně to vypadá, že ghetto, kde se dokonce konaly neonacistické demonstrace, pomalu zaniká a stává se z něj normální čtvrť. Na neonacisty má Pavel a jeho kamarádi vcelku svérázný názor: "Vlastně to vůbec nechápeme, přistěhoval se sem jeden člen Dělnické strany, nikdy se mu tu nic nestalo, a začal psát na sociální sítě totální bludy. Na základě úplně vylhaných informací se tu udělaly dvě demonstrace, toho člověka tu všichni nesnášeli. Ale ani tak mu nikdy nikdo nic neudělal, normálně tu chodil nakupovat do sámošky," líčí poněkud bizarní situaci s neonacisty Pavel. Nezastírají, že čtvrť problémy měla, ale rozhodně ne takové, jaké se Dělnická strana snažila vykreslit.

Rapový koncert na ulici

Co se týče kriminality, která tu kdysi byla problémem, mají kluci jasný názor. Prý si není třeba dělat starosti o auto či další majetek. "To jsou stereotypy, které tu asi ještě nějaký čas zažité budou," říká trochu podrážděně Pavel. Jak procházíme sídlištěm, přidává se k nám devatenáctiletý Adrian, který nás dohání oblečený do montérek a ještě špinavý z práce, protože nás chtěl zastihnout. Dělá elektromontéra a evidentně by rád předvedl svoje rapové umění. Sedáme si tedy na blízkou lavičku, kluci pouštějí kapesní repráček a rozjíždějí svoji produkci.

Předpokládáme, že se kluci za pár let vidí na světových pódiích, opak je ale pravdou. "Vím, že s tím asi nepřevrátíme svět naruby, ale hrozně nás to baví," říká Adrian a pokračuje ve vystoupení. Všichni vědí, že je hudba dost pravděpodobně neuživí a mají ji jen jako zábavu k práci.

Recept pro ostatní ghetta?

Vypadá to skoro jako utopie. Krupka, kdysi hrozné ghetto, kde se lidé rozhodně necítili bezpečně, se ze své neutěšené situace dostává. Stačily k tomu dvě věci. Nesmlouvavý přístup ke kriminalitě a dostatek pracovních příležitostí. Obklopuje nás čím dál větší skupinka mladých lidí, vystoupení kluků se jim líbí a poslední věc, na kterou teď myslíme, je ta, že jsme uprostřed bývalého ghetta.

Všichni ale vědí, že tahle situace se s přílivem nových lidí nebo s úbytkem práce může pořádně rychle změnit. Relativní rovnováha, která tu nastala, je pořád velmi křehká. Naštěstí tu vypadá, že tu není skoro nikdo, kdo by ji chtěl narušit. Doufejme, že to Krupce vydrží.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy