Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Reportáž: Stíhačky a zdařilá rekonstrukce atentátu na Heydricha, podívejte se na video

+ Dalších 8 fotografií

Stovky lidí měly dnes v Praze možnost si připomenout 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Akce začala průletem britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane, následovala přesná rekonstrukce samotného atentátu a zakončily ji proslovy politiků z České republiky, Slovenska a Velké Británie. Reportér eXtra.cz byl na místě.

Ve větrném pátečním dopoledni se u zastávky Vychovatelna v pražské Libni houfují davy školáků. I pozorovateli, který není obeznámen s českou historií, musí být jasné, že dnes se zde koná velká událost. A také že ano. U příležitosti 80. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se v pátek u památné zatáčky v pražské Libni sešly stovky lidí a redakce eXtra.cz byla u toho.

Na programu byla velká lákadla. Jedním z nich byl přelet britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane, s nímž bojovali piloti 310. československé perutě v britské Royal Air Force (RAF). Ten celou akci odstartoval. V pauze pak historik objasňuje technické detaily atentátu, jehož věrnou rekonstrukci za chvíli diváci uvidí.

Heydrichova osudná jízda z Panenských Břežan

Na místo se sjíždějí také hosté - například ministryně obrany Jana Černochová nebo její slovenský kolega Jaroslav Naď. Diváci už netrpělivě očekávají začátek rekonstrukce události a na obrazovkách je možné sledovat průjezd historického vozidla se samotným Heydrichem, který už vyrazil z Panenských Břežan, přesně jako v osudný den 27. května 1942.

Místo dnes vypadá jinak

Moderátor připomíná, že místo atentátu už dnes vypadá úplně jinak než před 80 lety. Původní zatáčka pod zámečkem Vychovatelna totiž kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky zanikla v 80. letech minulého století.

Pak už vozidlo s Heydrichem dorazilo na místo a zlatý hřeb celého dopoledního programu může začít. Herci v dobových kostýmech předvedou ukázkovou rekonstrukci včetně výbuchu imitace granátu poté, co se Gabčíkovi zasekne samopal. Heydricha pak nakládají do vozu a odvážejí pryč z akce. Celá událost nezabrala více než pár minut, vyslouží si však výrazný potlesk publika.

Následuje průlet bojových vrtulníků, které zanechávají kouř v barvách české trikolory. Po této podívané se koná oficiální část programu s kladením věnců u samotného památníku. Kromě zmíněných ministrů obrany České a Slovenské republiky položí věnec i ministr zahraničí Jan Lipavský, pražský primátor Zdeněk Hřib nebo šéfka britské diplomacie Liz Trussová.

Hymny Velké Británie, Slovenska a České republiky jsou pomyslnou tečkou za připomenutím jedné z nejvýraznějších událostí v českých dějinách, na kterou můžeme být právem hrdí. Projednou tak přítomní politici i diváci odložili každodenní rozmíšky a vzdali společně čest hrdinům, které i dnes obdivuje celý národ.

Zdroj náhledového videa eXtra.cz

Související články

Další články

Nejnovější kauzy