Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

REPORTÁŽ: Tisíce Rusů prchají do Gruzie: Místní jim dávají jasně najevo, na čí straně stojí

Podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina na domě v gruzínském Kutaisi.
Zdroj: Extra.cz/Ondřej Hudec
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
válka na ukrajině

Ačkoli byla částečná mobilizace v Rusku ukončena, mnozí Rusové se stále snaží opustit zemi. Tisíce z nich míří do sousední Gruzie. Na hraničních přechodech se tak v prvních dnech tvořily až mnohakilometrové fronty. Jak současnou situaci vnímají místní? Redaktor eXtra.cz přináší reportáž přímo z místa.

Pokud se v těchto dnech procházíte centrem hlavního města Gruzie Tbilisi, už na první pohled vás zaujmou ukrajinské vlajky, které jsou zde zastoupeny ještě ve větším množství než v Praze. V mnoha místních podnicích navíc oznamují cedule, že vás zde v ruštině neobslouží. Jinde zas narazíte na letáky, vybízející k pomoci napadené Ukrajině.

Podobné symboly však nenajdete jen v hlavním městě, ale po celé zemi. Autor těchto řádků zaznamenal ukrajinskou vlajku i ve vesnici Omalo, která leží v nejodlehlejší části Gruzie, přístupné jen pár měsíců v roce po nebezpečné cestě přes horský hřeben.

Země Rusům zadarmo nic nedá

Zároveň však v zemi u historických památek potká návštěvník množství rusky mluvících turistů. Často ovšem nejde o žádné dovolenkáře, ale spíš o uprchlíky. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na konci září částečnou mobilizaci, statisíce mužů nechtěly jít nikam nesmyslně válčit a opustily zemi. Dlouhé kolony se tvořily právě na hranicích s Gruzií. Na některých hraničních přechodech dokonce zasahovali i ruští vojáci, kteří přímo na místě zřídili obávaná rekrutační střediska.

Jak však vnímají příchod tisíců Rusů do země sami Gruzínci? "Gruzínci moc Rusy nemusejí, ale stejně je potřebují kvůli turismu, dovozu potravin, plynu atd... Takže stejně nic moc nenadělají. Ano, počet Rusů se zde zvýšil, nicméně nemyslím si, že by zde chtěli zůstat. Gruzie jim nic zadarmo nenabízí, stejně tak jako Ukrajincům, protože v Gruzii není žádný sociální systém, podpora, dávky, atd.," říká pro eXtra.cz Češka Lucie, která v zemi žije už několikátý rok.

Podle ní došlo i k několika slovním potyčkám v obchodech mezi Gruzínci a Rusy. Fyzické útoky však zaznamenány nebyly. Došlo ale k situacím, kdy majitel bytu vypověděl po vypuknutí války Rusům smlouvu. "Třeba náš soused pronajímal byt v Tbilisi, a když začala válka, vypověděl jim smlouvu," uvádí Lucie jeden příklad. Sama si stěžuje na to, že Rusové podle ní na Gruzínce pohlížejí nadřazeně a nerespektují pravidla v jejich domovské zemi.

Rusko podle některých odhadů, například podle portálu Newsweek, opustil od počátku války až přes jeden milion lidí. Velká část z nich mířila do sousedních zemí, tedy Kazachstánu, Gruzie, Ázerbajdžánu, Arménie nebo Turecka.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy