Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

REPORTÁŽ: V balírně solárních panelů záleží i na maličkostech. Řešení, které vám může pomoci ušetřit za energie

Solární panely: Při jejich výrobě záleží i na maličkostech
Zdroj: Extra.cz/Ondřej Hudec/Koláž Extra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
extra v terénu

Redakce eXtra.cz navštívila balírnu fotovoltaických panelů firmy Columbus Energy v Polsku. Mezi několika exkluzivně vybranými médii jsme tak měli možnost nahlédnout, jak takový proces vypadá, než panely přijedou k vám domů, kde vám je nainstalují. Firma dokáže na místním trhu dodat instalace až do jednoho a půl dne. Následně reportér mluvil s expertem na bateriová úložiště, která dokážou efektivně uchovávat energii a tím i šetřit majitelům peníze, což se zvlášť v době vysokých cen energií hodí.

"Tato továrna je obsluhována našimi lidmi a pak máme ještě jednu, kde využíváme externí firmy, kterou používáme pouze k uložení panelů. Panely pochází z Číny, protože 99 % komponentů se vyrábí v Číně," vysvětluje Michał Gondek z fotovoltaické společnosti Columbus Energy. Nacházíme se na okraji Krakova, kde má česko-polská firma sídlo i balírnu.

Fotovoltaické instalace odsud následně kamiony putují nejen do domácností a firem v Polsku, ale i v České republice. "Běžná instalace v Česku má 9 kWp . Dohromady tu máme nyní asi 2 tisíce instalací a zhruba 200 tepelných čerpadel," pokračuje Gondek s tím, že doba dodání se pohybuje mezi dvěma a třemi měsíci. "Máme tu ale i dodávky tepelných čerpadel, která trvají déle," vysvětluje.

Firma zatím dodává na dva trhy a plánuje vstoupit na Slovensko a případně i do dalších zemí. Gondek následně zmiňuje, že i maličkosti jsou důležité. "Tohle je připravováno dříve. Máme tu připravené boxy se součástkami," ukazuje na krabici s malými díly, které následně při instalaci vybalí a mají je hned po ruce, což zkrátí čas. Technologie je tak částečně automatizována.

"Můžeme dodat dodávku i do jednoho a půl dne," překvapuje pak Gondek s tím, že dokážou garantovat instalaci do měsíce. V Polsku během tří dnů.

"V Polsku lidé nepotřebují žádat o povolení k připojení a pak teprve instalovat a volat revizního technika, takže je to jednodušší. Zvláště u instalací s nižším výkonem. V Polsku instalujete a teprve pak pošlete úřadům oznámení," vysvětluje rozdíly mezi Polskem a Českou republikou.

Fígl jménem bateriové úložiště dokáže ušetřit peníze

Ušetřit peníze však nemusí pouze samotná fotovoltaika. Možná trochu opomíjenou věcí jsou v tomto směru bateriová úložiště. "Má to jednoznačný vliv na cenu energie. V případě, že má domácnost úložiště a zároveň fotovoltaiku, tak má více předvídatelnou cenu. Vidíme tu tři důležité argumenty: Omezí to náklady na energii, zvyšuje to energetickou bezpečnost a pak je to důležité i pro elektromobily, které budou hrát v budoucnosti čím dál větší roli. S úložišti je můžete lépe nabíjet," vysvětluje po přesunu do sídla společnosti Comubus Energy redakci eXtra.cz Krzysztof Kochanowski – výkonný ředitel polské komory ukládání energie a elektromobility.

Jak dodává, pokud domácnost energii dodává do sítě, tak z toho lze mít dodatečný příjem. Kromě domácností pak mají úložiště potenciál i pro bytová družstva. V Polsku zároveň na bateriová úložiště funguje státní podpora, podobně jako u fotovoltaiky.

"Podle nás je to pro každou domácnost. V našem klimatu je počet chladných dní větší než těch teplých, a proto má mnoho domácností tepelná čerpadla plus další spotřebiče. A čím víc vlastní energie vyrobíme a akumulujeme, tím nižší máme cenu energie. Cena energie ze sítě není nikdy tak předvídatelná jako ta, co si vyrobíme sami," rekapituluje Kochanowski s tím, že úložiště se zvláště vyplatí těm, co mají spotřebu větší než 4 000 kW za rok.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy